Ukraina fajëson Rusinë për ndërprerjet e energjisë elektrike

Zjarrfikësit luftuan një zjarr në një termocentral në Kharkiv të Ukrainës të dielën, pas sulmeve me raketa ruse që shkaktuan ndërprerje të gjerë të energjisë elektrike.

Zyrtarët ukrainas kanë akuzuar forcat ruse në tërheqje se kanë sulmuar infrastrukturën civile në hakmarrje ndaj ofensivës së fundjavës nga trupat ukrainase që e dëbuan Rusinë nga bastioni i saj kyç në rajonin e Kharkiv.

Autoritetet lokale thanë se të paktën një oficer shërbimi u vra në sulme.

“Nuk ka objekte ushtarake, qëllimi është t’i privojmë njerëzit nga rrezatimi,” shkroi në Twitter presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy vonë të dielën.

Ai tha se sulmet shkaktuan një ndërprerje totale të energjisë në rajonet Kharkiv dhe Donetsk dhe ndërprerje të pjesshme në disa vende të tjera.

Moska mohon që forcat e saj të synojnë civilët në atë që ajo e quan “operacioni special”.

Sulmet ruse erdhën pasi ushtria ukrainase tha se forcat e saj kishin arritur më shumë në rajonin e Kharkiv.

Videoja e publikuar në mediat sociale nga një kryebashkiak i qarkut tregon atë dhe ushtarët ukrainas të përqafuar nga disa banorë, teksa thërrasin “lavdi Ukrainës”.

Videoja thuhet se është marrë në një fshat pranë kufirit rus, rreth 27 milje në veri të Kharkiv.

Ukraina thotë se forcat e saj kanë rifituar më shumë se 1000 kilometra katrorë që nga fillimi i këtij muaji, duke publikuar imazhe të pajisjeve ruse që tani kanë rënë në duart e tyre.

Ministri i Mbrojtjes Olkeksii Reznikov dha një ton të kujdesshëm, duke thënë për Financial Times se forcat ukrainase mund të rrethohen nga trupa të reja ruse nëse përparojnë shumë larg.

Megjithatë, kjo është disfata më e keqe për forcat ruse në luftë që kur ato u zmbrapsën nga periferitë e Kievit në mars.

Reznikov tha se ofensiva shkoi shumë më mirë se sa pritej, duke thënë: “Është një shenjë se Rusia mund të mposhtet”.

 

*TiboNews