Ukraina dhe Rusia nënshkruajnë marrëveshjen e grurit

Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje historike të premten për të zhbllokuar eksportet e grurit nga portet e Detit të Zi dhe për të lehtësuar krizën ndërkombëtare të ushqimit, ndërsa Shtetet e Bashkuara premtuan më shumë mbështetje ushtarake pesë muaj pas pushtimit.

Shtëpia e Bardhë njoftoi një mbështetje të re prej rreth 270 milionë dollarë për Kievin, duke përfshirë 100 milionë dollarë për dronët, dhe po bën gjithashtu punë paraprake nëse do të dërgojë avionë luftarakë, megjithëse tha se kjo nuk do të ndodhte në një afat të afërt.

Luftimet vazhdojnë në lindje të Ukrainës. Në shenjë se sa larg mbetet paqja, përfaqësuesit rusë dhe ukrainas refuzuan të ulen në të njëjtën tryezë dhe shmangën shtrëngimin e dorës në ceremoninë e marrëveshjes së grurit në Stamboll.

Marrëveshja e së premtes do të thotë se rreth 10 miliardë dollarë grurë do të jetë në dispozicion për shitje me afërsisht 20 milionë tonë të korra të vitit të kaluar që tani mund të eksportohen, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy.

“Shoqëria beson se të gjitha territoret duhet të çlirohen së pari dhe më pas ne mund të negociojmë se çfarë të bëjmë dhe si mund të jetojmë në shekujt e ardhshëm,” tha ai.

Nuk ka pasur përparime të mëdha në vijat e frontit që kur forcat ruse pushtuan dy qytetet e fundit të kontrolluara nga ukrainas në provincën lindore Luhansk në fund të qershorit dhe në fillim të korrikut.

Kyiv shpreson se furnizimi i tij gradualisht në rritje i armëve perëndimore, si sistemi amerikan i raketave të artilerisë së lëvizshmërisë së lartë (HIMARS), do ta lejojë atë të rimarrë territoret e humbura.

Ministria ruse e mbrojtjes tha të premten se forcat e saj kishin shkatërruar katër sisteme HIMARS midis 5 dhe 20 korrikut.

Një zyrtar amerikan tha se raportet për shkatërrimin e ndonjë HIMARS nuk ishin të vërteta. Kievi i quajti komentet e Rusisë “të rreme”, që synonin të prishnin mbështetjen perëndimore për Ukrainën. Reuters nuk mundi të verifikonte raportet e fushëbetejës. Lexo më shumë

Pushtimi i Ukrainës i 24 shkurtit ka shkaktuar konfliktin më të madh të Evropës që nga viti 1945, duke detyruar miliona të ikin dhe duke i kthyer qytete të tëra në gërmadha.

Kremlini thotë se është i përfshirë në një “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar dhe “denazifikuar” Ukrainën. Si Kievi, ashtu edhe vendet perëndimore thonë se lufta është një akt agresioni i paprovokuar.

Ushtria ruse po mban qindra viktima në ditë dhe më shumë se 100 objektiva ruse “me vlerë të lartë” në Ukrainë, duke përfshirë postet komanduese dhe vendet e mbrojtjes ajrore, janë shkatërruar, sipas një zyrtari të lartë të mbrojtjes amerikane.

Rusia i klasifikon vdekjet ushtarake si sekrete shtetërore edhe në kohë paqeje dhe nuk i ka përditësuar shpesh shifrat e saj zyrtare të viktimave gjatë luftës. Më 25 mars ajo tha se 1,351 ushtarë rusë ishin vrarë.

Marrëveshja e eksportit të së premtes shpreson të shmangë urinë mes dhjetëra miliona njerëzve në vendet më të varfra duke injektuar më shumë grurë, vaj luledielli, plehra dhe produkte të tjera në tregjet botërore, përfshirë për nevojat humanitare, pjesërisht me çmime më të ulëta.

Një bllokadë e porteve ukrainase nga flota ruse e Detit të Zi, duke bllokuar dhjetëra milionë tonë drithë dhe duke bllokuar shumë anije, ka përkeqësuar bllokimet e zinxhirit të furnizimit global dhe, së bashku me sanksionet perëndimore, ka nxitur inflacionin e çmimeve të ushqimit dhe energjisë.

Moska ka mohuar përgjegjësinë për krizën, duke fajësuar në vend të kësaj sanksionet për ngadalësimin e eksporteve të saj të ushqimit dhe plehrave dhe Ukrainës për minierat e porteve të saj në Detin e Zi.

Një zyrtar i OKB-së tha se një pakt i veçantë i nënshkruar të premten do të qetësonte eksportet e tilla ruse dhe se Kombet e Bashkuara mirëpritën sqarimet e SHBA-së dhe Bashkimit Evropian se sanksionet e tyre nuk do të zbatoheshin për dërgesat e tyre.

Duke adresuar shqetësimet perëndimore se rihapja e korsive të transportit mund ta lë Ukrainën të hapur për sulm, ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se Moska nuk do të kërkojë të përfitojë nga çminimi i porteve të Ukrainës.

“Rusia ka marrë përsipër detyrimet që janë përcaktuar qartë në këtë dokument. Ne nuk do të përfitojmë nga fakti që portet do të pastrohen dhe hapen,” tha Shoigu në kanalin televiziv shtetëror Rossiya-24.

Ministri i infrastrukturës i Ukrainës, Oleksandr Kubrakov tha gjithashtu se Kievi nuk sheh rrezik që anijet ruse të sulmojnë përmes porteve, pasi ato do të jenë të prekshme nga sulmet me raketa ukrainase. Lexo më shumë

Zyrtarët e lartë të OKB-së, duke informuar gazetarët të premten, thanë se marrëveshja pritej të ishte plotësisht funksionale brenda disa javësh dhe do të rivendoste dërgesat e grurit nga tre portet e rihapura në nivelet e para luftës prej 5 milionë tonësh.

Kalimi i sigurt brenda dhe jashtë porteve do të garantohej në atë që një zyrtar e quajti “armëpushim de facto” për anijet dhe objektet e mbuluara, thanë ata, megjithëse fjala “armëpushim” nuk ishte në tekstin e marrëveshjes.

Megjithëse Ukraina ka minuar zonat e afërta në det si pjesë e mbrojtjes së saj, pilotët ukrainas do t’i drejtonin anijet përgjatë kanaleve të sigurta në ujërat e saj territoriale, thanë ata.

Të monitoruara nga një Qendër e Përbashkët Koordinuese me bazë në Stamboll, anijet do të kalonin më pas nga Deti i Zi në ngushticën e Bosforit të Turqisë dhe do të vazhdonin drejt tregjeve botërore.

“Sot, ka një fener në Detin e Zi. Një fener shprese… mundësi… dhe lehtësim në një botë që ka nevojë për të më shumë se kurrë,” tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.