Udhëheqësit e G7 takohen mes sulmeve me raketa në Kiev

Ndërsa raketat ruse shpërthyen në kryeqytetin e Ukrainës të dielën, liderët e G7-ës, u mblodhën për një samit në Gjermani.

Presidenti i SHBA-ve Joe Biden dënoi sulmin e Kievit duke e quajtur barbarizëm.

Ndërsa konflikti më i madh që nga Lufta e Dytë Botërore hyn në muajin e tij të pestë, aleanca perëndimore që mbështet Kievin ka filluar të tregojë shenja tendosjeje, me liderët që shqetësohen për koston ekonomike në rritje.

Kryeministri britanik Boris Johnson i kërkoi Perëndimit të qëndrojë i bashkuar. Në fillim të takimit, katër nga vendet vendosën për të ndaluar importet e arit rus për të forcuar sanksionet ndaj Moskës.

Në vazhdën e konfliktit në Ukrainë, i cili filloi më 24 shkurt, çmimet globale të energjisë dhe ushqimeve janë rritur.

Këto çështje ishin gjithashtu në krye të diskutimeve, siç konfirmoi kancelari gjerman Olaf Scholz.

Të gjithë anëtarët janë të shqetësuar për krizën në disa vende, rritjen e inflacionit, mungesat e lëndëve të para dhe ndryshimet e ndërprera të ofertës.

Udhëheqësit e G7 rinisën gjithashtu një iniciativë për të financuar infrastrukturën e nevojshme në vendet në zhvillim.

*Tibo News.