Tre vendet që “vuajnë” nga turizmi shumë i zhvilluar

Turizmi pa dyshim që ndihmon në zhvillimin e vendit dhe shtete të ndryshme punojnë në lulëzimin e kësaj fushë, megjithatë ka vende, që vuajnë nga mbiturizmi.

Ne do ju tregojmë tre prej vendeve me atraksione turistike që kanë një fluks gjithnjë në rritje të vizitorëve vjetor.

 

  • Tajlanda

“Turizmi mund të krijojë, dhe në të njëjtën kohë, turizmi mund të prishë.”

Kjo ishte përgjigja e ministrit të turizmit të Tajlandës pasi një balenë mbeti e ngordhur me qese plastike në stomak.

Ky është vetëm një nga efektet që mbiturizmi  ka në zona të ndryshme të Tajlandës.

Vitet e fundit vendi është detyruar të mbyllë shumë prej ishujt dhe plazhet e tij më të njohura si përgjigje ndaj një bumi masiv në turizëm.

Baya Maya, i bërë i famshëm nga filmi i Leonardo DiCaprio “The Beach”, ka një plazh që është vetëm 820 metra i gjatë, megjithatë ai priste 5000 vizitorë dhe 200 varka në ditë , përpara se të mbyllej në vitin 2018 deri në vitin 2021.

 

  • Dubrovnik, Kroaci

Një raport i vitit 2018 nga kompania australiane e udhëtimeve Intrepid zbuloi se Kroacia po vuan nga mbiturizmi më shumë se çdo vend tjetër.

Ndërsa shifrat e sakta kontestohen, nuk mund të diskutohet se askund nuk është më e dukshme kjo se sa në Dubrovnik, muret e qytetit të vjetër dhe pamjet piktoreske të të cilit shërbyen si mjedis për zbarkimin e Mbretit të “Game of Thrones” nga 2011 deri në 2019.

Qyteti është gjithashtu një vendpushim popullor për anijet turistike, me mijëra turistë që zbarkojnë çdo ditë.

Në përpjekje për të luftuar këtë problem, kryetari i bashkisë së Dubrovnikut ka kufizuar numrin e anijeve turistike në dy në ditë, ndërsa ka instaluar edhe kamera për të gjurmuar numrin e njerëzve që hyjnë në Qytetin e Vjetër.

 

  •  Amsterdam, Holandë

E fundit, por sigurisht jo më pak e rëndësishmja është Amsterdami, Venecia e Veriut në më shumë se një mënyra.

I njohur për bukurinë mahnitëse dhe atraksionet e mahnitshme kulturore, nuk është për t’u habitur të mësosh se qyteti është viktimë e suksesit të tij.

Turistët janë  kudo në Amsterdam, duke arritur deri në 20 milionë vizitorë në vit.

 

*Tibo News