Tragjedia me familjen Shala, pas Besmirit humb jetën 25 vjeçari, baba i një vajze

Fati mund të bëjë edhe komplote mizore, të hidhura dhe të padrejta. Familja italo-shqiptare me mbiemër Shala, në tetor 2021 humbi Besmirin, në një aksident rrugor. Ai ishte vetëm 29 vjeç. Ndërsa dje po rruga u mbulua me gjak nga kushëriri i Besmirit, kamionistin Haris Shala. Ai ishte 25 vjeç dhe baba i një vajze shumë të vogël.

Kështu shkruan media italiane për aksidentin e rëndë që së fundmi mori 25 vjeçarin me origjinë shqiptare.

Ngjarja ka ndodhur rreth orës 10:15 në autostradën A22 Brennero. Rruga ishte mbyllur nga ora 6.20 deri në 8.22 për të lëvizur një rimorkio që ishte përmbysur. Më pas autostrada u rihap në një korsi për të lejuar që trafiku i udhëtarëve të normalizohet, përpara një mbylljeje pasuese në orën 9:40 të mëngjesit, e nevojshme për të hequr rimorkion. Pak minuta më vonë ndodhi aksidenti i dytë, akoma më tragjik, ku humbi jetën 25-vjeçari nga Pisa, shofer kamioni.

Përplasja ndodhi mes kamionit ku i riu ishte shofer dhe një furgoni të përmasave mesatare. Të dy automjetet po udhëtonin të dyja në drejtim të Modenës kur kamioni goditi furgonin për arsye që ende nuk dihen.

Haris Shala ishte i njohur në qytet. Prej disa kohësh ai punonte si shofer kamioni.

Ai ndiqte “Pacinotti” dhe i pëlqente të luante futboll. “Ai ishte një djalë i mirë, por edhe shumë i përgjegjshëm – e kujton Marco, një shok shkolle -. Një person i integruar dhe shumë i pëlqyer. Na vjen vërtet shumë keq. Ky lajm na ka tronditur”.

Herta, kushërira e Harisit, është e dëshpëruar: “Nuk ka fjalë – thotë ajo e pushtuar nga lotët – dhimbja në këtë moment është vërtet shumë e madhe”.

Familja Shala ishte goditur tashmë nga një tjetër humbje shumë e rëndë më 17 tetor 2021. Besmiri, 29 vjeç, punëtor magazine, ndërroi jetë pasi ra nga skuteri i tij në rrethrrotullimin Kindu midis Pizës dhe San Xhulianos, në zonën Cnr. Në korrik 2020, Besmiri u kujtua nga familja që kishte mbjellë një pemë ulliri në rrethrrotullim. 918 ditë pas asaj humbjeje të tmerrshme, një tjetër tragjedi. Nuk ka paqe, vetëm lot.