Tortë me çokollatë, pa miell

Adhuruesit e çokollatës do ta dashurojnë këtë ëmbëlsirë.

  • Përbërësit

-6 lugë gjelle gjalpë;

-220 gr çokollatë të zezë;

-6 vezë;

-½ filxhan sheqer;

-sheqer pluhur.

  • Udhëzimet

-Gjalpën e cokollatën shkrijini bashkë e më pas shtoni të verdhat e vezëve

-Të bardhët e vezëve rrahini e më pas shtoni sheqerin.

-Kur të jetë forcuar mjaftueshëm si masë, atëherë shtoni gradualisht masën me cokollatë, gjalpë e të verdhat e vezëve.

-Përziejeni mirë masën dhe zbrazeni në tepsin e ëmbëlsirave, të lyer paraprakisht me gjalpë.

-Piqeni në furrën e parangrohur në 140 gradë për afro 50 minuta.

-Sipas dëshirës, shërbejeni të spërkatur me sheqer pluhur ose me krem të rrahur qumështi.

Ju bëftë mirë!