Tjetër tajfun godet Japoninë qendrore, dy viktima

Një tajfun goditi Japoninë qendrore me shi të rrëmbyeshëm dhe erëra të forta, duke vrarë dy persona dhe duke lënë dhjetëra mijëra familje pa energji.

Qyteti Shizuoka, në jugperëndim të kryeqytetit Tokio, u godit rëndë, duke parë një rekord prej 417 mm të reshjeve që nga fillimi i shiut të enjten, tha Agjencia Meteorologjike Japoneze (JMA).

Erërat në qendër të tajfunit Talas po frynin me shpejtësi rreth 65 km/h, me goditje maksimale prej rreth 90 km/h, tha JMA .Një burrë rreth të 40-tave u vra në një rrëshqitje dheu dhe një 29-vjeçar u gjet i vdekur pasi makina e tij u zhyt në një rezervuar.

Energjia u ndërpre gjithashtu për rreth 120,000 familje, tha furnizuesi Chubu Electric Power Grid Co, duke shtuar se një rrëshqitje dheu kishte rrëzuar dy shtylla elektrike.” Kërkojmë ndjesë për shqetësimin e shkaktuar nga kjo ndërprerje e energjisë. Ndërprerja po zgjatet për shkak të rrëshqitjeve të dheut, mes faktorëve të tjerë, por ne po bëjmë gjithçka që mundemi për ta rregulluar atë sa më shpejt që të jetë e mundur,” tha kompania në Twitter. Deri të shtunën pasdite, energjia ishte kthyer në shumicën e familjeve, megjithëse rreth 2,800 ishin ende pa energji. Chubu Electric Power Grid vlerësoi se do të duheshin disa muaj që shtyllat të restauroheshin.

Central JR rifilloi disa nga shërbimet e saj të trenave, të cilat ishin pezulluar nga e premtja në mbrëmje për shkak të shiut.

Edhe pse JMA e vlerësoi tajfunin në një ciklon ekstratropikal të shtunën në mëngjes, ai parashikoi shira të mëtejshëm të rrëmbyeshëm në Shizuoka dhe kërkoi kujdes për rrëshqitjet e dheut dhe përmbytjet.

Qyteti Yokohama, rreth 30 km në jug të Tokios, lëshoi ​​gjithashtu një këshillë evakuimi rreth mesditës të së shtunës për rreth 3,000 banorë.

Një tjetër tajfun, Nanmadol, një nga stuhitë më të mëdha që ka goditur Japoninë në vite, vrau të paktën dy njerëz dhe solli erëra të egra dhe reshje rekord shiu në perëndim të vendit të hënën e kaluar

 

*TiboNews