Thyen rekordin Guiness, The Weeknd artisti më i dëgjuar në histori

Tashmë zyrtare, The Weeknd është artisti më i njohur në botë sipas Rekordeve Botërore Guinness.

Kanadezi 33-vjeçar, emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye, vendosi dy rekorde të reja botërore Guinness, shumica e dëgjuesve mujorë në Spotify në 111.4 milionë dhe ai është gjithashtu artisti i parë që arrin 100 milionë dëgjues mujorë në Spotify.

Dhe kjo nuk është e gjitha. Kënga Blinding Lights e 2020 e Weeknd është kënga më e transmetuar në Spotify e të gjitha kohërave, me më shumë se 3.47 miliardë dëgjime që nga e hëna.

Blinding Lights është gjithashtu kënga që ka qëndruar më gjatë në klasifikim në Billboard Hot 100 e të gjitha kohërave me një total prej 90 javësh në tabelë, pavarësisht nga fakti që Grammy e hodhi poshtë këngën.

Në mënyrë mbresëlënëse, askush nuk i afrohet suksesit të The Weeknd.

Shakira është më afër me 81.6 milionë dëgjues, e ndjekur nga Ariana Grande me 80.6 milionë dëgjues, Taylor Swift me 80.2 milionë dëgjues dhe Rihanna me 78.5 milionë dëgjues.

Dy rekordet e reja botërore të The Weeknd vijnë pas suksesit të madh të këngës së tij të fundit, remix-it të Die For You me Ariana Grande.

Kënga arriti në vendin e parë në Billboard Hot 100, duke u bërë hiti i shtatë numër një për The Weeknd dhe Grande.