AlbanianEnglish

Tensionet në veri në Kosovës, Serbia vendos ushtrinë në gatishmëri

Mediat prestigjioze britanike, BBC, i ka bërë jehonë situatës në veri të Kosovës. Ushtria serbe thotë se është në “nivelin e saj më të lartë të gatishmërisë luftarake” pas javësh të përshkallëzimit të tensioneve midis Serbisë dhe Kosovës.

Presidenti Aleksandar Vuçiç thotë se do të marrë të gjitha masat për të mbrojtur popullin e tij dhe për të ruajtur Serbinë.

Ndërkohë, kërcënimi është më i fortë se kurrë dhe pason pretendimet e mediave të Prishtinës se Serbia përgatit “një sulm” ndaj zonave etnike serbe në veri të Kosovës. Bashkimi Evropian është përpjekur të ndërmjetësojë.

You don't have permission to register