Tensionet mes Kosovës dhe Serbisë dhe takimi i liderëve në Bruksel

Udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë janë takuar në Bruksel për një tjetër përpjekje të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian për të zgjidhur çështjet e vazhdueshme midis dy shteteve rivale të kohës së luftës që kanë rritur tensionet në Ballkan.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, duke folur para takimit të së enjtes mes presidentit serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, tha se “tensionet e fundit në veri të Kosovës kanë treguar edhe një herë se është koha për të ecur përpara drejt normalizimit të plotë” të marrëdhënieve mes dy shteteve.

“Unë pres që të dy liderët të jenë të hapur dhe fleksibël për të gjetur gjuhën e përbashkët”, tha Borrell në Twitter.

Ndërhyrja e udhëhequr nga NATO në 1999 ndaloi goditjen e përgjakshme të Beogradit kundër shumicës së shqiptarëve të Kosovës.

Bashkimi Evropian ka mbikëqyrur vite bisedimesh për të normalizuar lidhjet e tyre, duke thënë se ky është një nga kushtet kryesore për anëtarësimin përfundimtar në bllokun 27-vendesh. Edhe përpara se raundi i fundit i bisedimeve të fillonte të enjten, Vuçiç shprehu pesimizëm se takimi do të prodhonte ndonjë rezultat domethënës.

“Unë shpresoj për ndonjë zgjidhje, megjithëse nuk besoj në të”, ka thënë Vuçiç në Instagram.

 

Tensionet e fundit

Tensionet e fundit midis Serbisë dhe Kosovës u rritën në fund të muajit të kaluar kur qeveria e Kurtit deklaroi se dokumentet serbe të identitetit dhe targat e automjeteve nuk do të ishin më të vlefshme në territorin e Kosovës.

Serbët e pakicës, të cilët jetojnë kryesisht në veri të Kosovës, reaguan me zemërim, duke vendosur postblloqe, duke lëshuar sirena për sulm ajror dhe duke gjuajtur armë në ajër dhe në drejtim të policëve të Kosovës.

Nën presionin e dukshëm të Perëndimit, Kurti e shtyu zbatimin e masës për një muaj, për 1 shtator.

Serbia dhe aleatët e saj Rusia e Kina nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, e cila mbështetet nga Shtetet e Bashkuara dhe shumica e shteteve të tjera perëndimore.

Në Perëndim ka frikë se Rusia mund të inkurajojë Serbinë për një ndërhyrje të armatosur në veri të Kosovës, e cila do të destabilizonte më tej Ballkanin dhe do të zhvendoste të paktën njëfarë vëmendjeje nga lufta e saj në Ukrainë.

 

*TiboNews