Tensionet me Veriun, nisin stërvitjet ushtarake SHBA – Kore e Jugut

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut filluan të hënën stërvitjen e tyre më të madhe të përbashkët ushtarake në pesë vjet, stërvitje që u ndaluan gjatë administratës Trump në një përpjekje për të shtyrë Korenë e Veriut drejt çarmatimit bërthamor.

Lojërat e luftës, të njohura tani si Ulchi Freedom Shield, do të zgjasin deri më 1 shtator dhe janë stërvitjet në shkallë më të madhe midis Uashingtonit dhe Seulit që nga viti 2017.

Asnjëra palë nuk ka dhënë detaje të stërvitjeve, por versionet e kaluara të stërvitjes kanë përfshirë dhjetëra mijëra trupa, si dhe avionë, tanke dhe anije luftarake.

Në një deklaratë të përbashkët, të dyja ushtritë thanë se stërvitjet do të “forconin gatishmërinë e kombinuar” dhe ishin një përgjigje ndaj një “volumi dhe shkalle të rritur të testeve të raketave koreano-veriore” në vitin e kaluar.

Ulchi Freedom Shield është një nga dy stërvitjet kryesore që mbaheshin çdo vit midis Koresë së Jugut dhe Shteteve të Bashkuara, me rreth 28,500 trupa në Gadishullin Korean.

Në vitin 2018, presidenti i atëhershëm Trump i ndërpreu stërvitjet pasi u përpoq të bindte liderin e Koresë së Veriut Kim Jong Un të denuklearizonte vendin e tij në një samit personal. Koreja e Veriut ka pretenduar shpesh se stërvitjet ushtarake SHBA-Kore e Jugut janë një provë për një pushtim.

Stërvitjet e rregullta ose u anuluan ose u zvogëluan në simulime kompjuterike për të marrë koncesione diplomatike nga Koreja e Veriut, një mision që dështoi.

Pasi bisedimet mes Trump dhe Kim dështuan në fillim të vitit 2019, Veriu dyfishoi përpjekjet e tij për të ndërtuar arsenalin e tij bërthamor.

Më pas, kur presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol mori detyrën në maj, ai u zotua të “normalizonte” lojërat e përbashkëta të luftës dhe “të rrisë” stërvitjen ushtarake të dy palëve për të penguar Korenë e Veriut nga veprimet armiqësore, duke përfshirë testet bërthamore dhe lëshimet e raketave.

Stërvitjet ka të ngjarë të shtojnë zemërimin e Koresë së Veriut, e cila lëshoi ​​dy raketa lundrimi javën e kaluar pasi SHBA dhe Koreja e Jugut filluan trajnimin paraprak për operacionin.

Pheniani ka kryer rregullisht teste raketash vitin e kaluar, duke përfshirë më shumë se 30 lëshime raketash balistike dhe zyrtarët e SHBA-së, Japonisë dhe Koresë së Jugut kanë paralajmëruar se Veriu po kërkon të kryejë testin e tij të parë bërthamor që nga viti 2017.

 

*TiboNews