Temperaturat kapin 40 gradë sot. Dy qytetet më të nxehta

Sipas MeteoAlb: Do të vijojë ndikimi i valëvë të nxehtit Afrikan duke sjellë në vendin tonë; mot të kthjellët dhe temperatura të larta ku vlera më ekstreme priten në qarqet Shkodër dhe Berat.

Përsa i përket motit; kthjellimet do të jenë dominante në të gjithë vendin, përjashtuar kalime vranësirash të lehta në zonat malore kryesisht gjatë orëve të pasdites.

Edhe nata do të mbetet e kthjellët dhe e nxehtë.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë një rritje të lehtë në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 18°C deri në 40°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi veriperëndimor, duke sjellë në brigjet detare dallgëzim të ulët.

*Tibo News