Të shtëna në Kopenhagë, një i armatosur vret 3 persona në një qendër tregtare

Një person i armatosur ka vrarë tre persona dhe ka plagosur katër të tjerë në një qendër tregtare në kryeqytetin e Danimarkës, Kopenhagë.

Viktimat janë dy 17-vjeçarë danezë dhe një rus 47-vjeçar. Dy danezë dhe dy suedezë u plagosën, njëri mbetet në gjendje kritike.

Policia tha se sulmuesi i dyshuar, 22 vjeç, kishte probleme të shëndetit mendor dhe nuk kishte asnjë indikacion për një motiv terrorist.

I dyshuari, i cili u përshkrua si “një danez etnik” nga policia, do të përballet me pyetjen nga një gjykatës të hënën.

Kryeministrja Mette Frederiksen tha se Danimarka kishte pësuar një sulm mizor.

Ajo tha se donte të inkurajonte danezët që të qëndrojnë së bashku dhe të mbështesin njëri-tjetrin në këtë kohë të vështirë.

“Kryeqyteti ynë i bukur dhe zakonisht kaq i sigurt u ndryshua në një sekondë,” tha ajo.

Sulmi vdekjeprurës në qendrën tregtare ndodhi teksa Danimarka festoi organizimin e tre fazave të para të Tour de France për herë të parë.

I dyshuari kishte një pushkë dhe municion kur u arrestua, tha policia.

Ata nuk kanë asnjë indikacion se sulmuesit e tjerë ishin të përfshirë dhe u kërkuan pronarëve të dyqaneve që të ruanin çdo pamje të kamerave të sigurisë që mund të kishin.

Field’s ka më shumë se 140 dyqane dhe restorante. Qendra tregtare shumëkatëshe është në periferi të Kopenhagës, pikërisht përballë një linje metroje që lidhet me qendrën e qytetit.

Dëshmitarët okularë folën për panik në mesin e blerësve teksa u dëgjuan të shtënat.

Njëra prej tyre, e quajtur Isabelle, tha për mediat daneze: “Papritmas dëgjojmë të shtëna. Mendoj se kemi dëgjuar 10 të shtëna dhe pastaj vrapuam nëpër qendrën tregtare dhe përfunduam në një tualet, ku u grumbulluam së bashku rreth 11 persona.

“Ishte vërtet nxehtë dhe ne prisnim aty duke qenë shumë të frikësuar. Ka qenë një përvojë e tmerrshme.”

Një koncert i këngëtarit britanik Harry Styles në një vend më pak se një milje nga vendi i ngjarjes u anulua.

Turma ishte mbledhur tashmë brenda ambientit kur u njoftua anulimi i shfaqjes. Fansat, që shumica janë adoleshentë, u shoqëruan nga policia në stacionet e metrosë ku prindërit i morën.

Duke shkruar në Snapchat, Styles tha: “Ekipi im dhe unë lutemi për të gjithë të përfshirë në të shtënat në qendrën tregtare të Kopenhagës. Jam i shokuar. Love H.”

Menjëherë pas të shtënave, familja mbretërore daneze njoftoi se një pritje që do të organizohej nga Princi i Kurorës Frederik për të festuar pritjen e tre fazave të para të Tour de France ishte anuluar.

Disa liderë fqinjë shprehën tmerrin për të shtënat dhe ofruan ngushëllime për familjet e të prekurve.

Kryeministrja finlandeze Sanna Marin dënoi atë që ajo e quajti një “akt tronditës dhune” dhe udhëheqësi norvegjez Jonas Gahr Store tha se “mendimet e tij shkojnë te viktimat dhe të afërmit e tyre dhe te ekipet e ndihmës që aktualisht po punojnë për të shpëtuar jetë”.

Danimarka pa një ngjarje të madhe terroriste për herë të fundit në vitin 2015, kur dy persona u vranë dhe gjashtë oficerë policie u plagosën gjatë një sulmi në një qendër kulturore dhe një sinagogë në Kopenhagë.

Autori i armatosur u vra më vonë në një shkëmbim zjarri me policinë.

Vendi ka disa nga ligjet më të rrepta të armëve në Evropë, me licenca për të zotëruar armë zjarri zakonisht të disponueshme vetëm për gjueti ose të shtënat sportive dhe me një ndalim pothuajse të plotë të armëve automatike. Mbajtja e një arme zjarri në publik është rreptësisht e ndaluar.

 

*Përkthyer dhe përshtatur nga TiboNews.