Takimi ‘Quad’ ribashkon Indinë, Australinë, Japoninë dhe SHBA-në

Presidenti i SHBA Joe Biden, kryeministri australian Anthony Albanese, kryeministri japonez Fumio Kishida dhe kryeministri indian Narendra Modi morën pjesë në samitin e të ashtuquajturit grupim Quad në Tokio.

Takimi i aleancës jozyrtare, i cili u krijua për të kundërshtuar fuqizimin ushtarak dhe ekonomik të Kinës, diskutoi ndryshimet klimatike, teknologjinë, mbikëqyrjen detare, si dhe pasojat nga pushtimi rus në Ukrainë, një çështje që ka rrezikuar ndarjen midis grupit.