Tajvani kundërpërgjigjet, rrëzon dronin kinez

Ushtria e Tajvanit rrëzoi për herë të parë një dron civil të paidentifikuar që hyri në hapësirën e tij ajrore pranë një ishulli në brigjet kineze të enjten, pasi qeveria u zotua të marrë masa të reja të ashpra për t’u marrë me një rritje të ndërhyrjeve të tilla.

Pekini, i cili pretendon Tajvanin si të tijin kundër kundërshtimeve të forta të qeverisë së Taipeit, ka mbajtur stërvitje ushtarake rreth ishullit që nga fillimi i muajit të kaluar si reagim ndaj një vizite në Taipei nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi.

Qeveria e Tajvanit ka thënë se nuk do të provokojë apo përshkallëzojë tensionet, por është zemëruar veçanërisht kohët e fundit nga rastet e përsëritura të dronëve kinezë që gumëzhinin ishujt e kontrolluar nga Tajvani afër bregdetit të Kinës.

Komanda e mbrojtjes për Kinmen, një grup ishujsh të kontrolluar nga Tajvani përballë qyteteve Xiamen dhe Quanzhou të Kinës, tha në një deklaratë të lëshuar nga ministria e mbrojtjes e Tajvanit se droni hyri në hapësirën e kufizuar ajrore mbi ishullin Lion pak pas mesditës.

Trupat në ishull u përpoqën ta paralajmëronin largimin e tij, por pa rezultat, kështu që e rrëzuan atë, me mbetjet që u ranë në det, shtoi ai.

Tajvani në një dron për herë të parë të martën, menjëherë pasi presidenti Tsai Ing-wen urdhëroi ushtrinë të merrte “masa të forta” kundër atyre që ajo i quajti provokimet kineze.

Duke folur me forcat e armatosura më herët të enjten, Tsai tha se Kina po vazhdonte të përdorte ndërhyrje të dronëve dhe taktika të tjera të “zonës gri” për të tentuar të frikësonte Tajvanin, citoi zyra e saj të thoshte në një deklaratë.

Tsai përsëri theksoi se Tajvani nuk do të provokojë mosmarrëveshje, por kjo nuk do të thotë se nuk do të marrë kundërmasa, shtohet deklarata.

 

*TiboNews