Tajvani i përgjigjet njësoj inkursioneve ushtarake kineze

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha të premten se ushtria e ishullit ka dërguar avionë dhe anije dhe ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore për të monitoruar situatën, ndërsa Kina kryen stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë në zonat përreth Tajvanit.

Shumë anije dhe avionë kinezë kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit të premten në mëngjes, tha ministria e mbrojtjes, e cila i përshkroi aktivitetet ushtarake të Kinës si shumë provokuese.

Ushtria e Tajvanit do të përgatisë gatishmërinë luftarake, por nuk do të kërkojë luftë, shtoi ministria e mbrojtjes.

 

*TiboNews