Tajfuni në Japoni, evakuohen 9 mln njerëz

Nëntë milionë njerëzve u është thënë të evakuojnë shtëpitë e tyre pasi Japonia është goditur nga një nga tajfunet më të këqij që vendi ka parë ndonjëherë.

Super tajfuni Nanmadol ka vrarë dy persona dhe ka plagosur pothuajse 90.

Ai goditi ishullin më jugor të Japonisë, Kyushu, të dielën në mëngjes dhe parashikohet të kalojë mbi ishullin kryesor të Honshu në ditët në vijim.

Dhjetëra mijëra njerëz e kaluan natën e së dielës në strehimore emergjente dhe pothuajse 350,000 shtëpi janë pa energji elektrike.

Transporti dhe bizneset kanë ndërprerë aktivitetet e tyre dhe vendi është i përgatitur për përmbytje të mëdha dhe rrëshqitje dheu.

Nanmadol ka sjellë shpërthime deri në 234 km/h dhe në disa zona u parashikuan 400 mm shi në 24 orë.

Shërbimet e trenave, tragetet dhe qindra fluturime janë anuluar. Shumë dyqane dhe biznese të tjera janë mbyllur dhe thasë me rërë janë vendosur për të mbrojtur disa prona.

Tajfuni arriti në tokë pranë qytetit të Kagoshima, në majën jugore të ishullit më jugor të Japonisë, Kyushu, të dielën në mëngjes.

Një lumë në Kyushu ka dalë nga brigjet e tij.

Transmetuesi shtetëror NHK tha se një burrë u vra kur makina e tij u zhyt në përmbytje dhe një tjetër vdiq pasi u varros në një rrëshqitje dheu. Një person tjetër mbetet i zhdukur dhe 87 janë plagosur.

Pamjet e videove lokale tregojnë çatitë e shkatërruara nga ndërtesat dhe tabelat e rrëzuara.

Stuhia parashikohet të kthehet në lindje dhe të kalojë mbi ishullin kryesor të Japonisë Honshu përpara se të largohet në det deri të mërkurën. Kryeqyteti, Tokio, ka përjetuar shi të dendur, me linjën e nëndheshme Tozai të pezulluar për shkak të përmbytjeve.

Një alarm i nivelit pesë, më i larti në shkallën e paralajmërimit të fatkeqësive në Japoni, është lëshuar për më shumë se 500,000 njerëz në zonat Kagoshima, Miyazaki, Oita, Kumamoto dhe Yamaguchi.

Një total prej rreth 9 milionë njerëzve janë urdhëruar të evakuojnë pjesë të rajoneve Kyushu, Shikoku dhe Chugoku pas një alarmi të nivelit të katërt.

Nanmadol është kategorizuar si një super tajfun nga Qendra e Përbashkët e Paralajmërimit të Tajfunit (JTWC), një term i aplikuar për stuhitë me shpejtësi të qëndrueshme të erës prej 240 km/h ose më shumë. Është e barabartë me një stuhi të kategorisë katër ose pesë.

Kryeministri Fumio Kishida ka shtyrë deri të martën një vizitë në Nju Jork, ku do të mbajë fjalimin në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, për të monitoruar ndikimin e stuhisë.

Shkencëtarët kanë parashikuar një sezon shumë aktiv uraganesh këtë vit, i ndikuar nga një fenomen natyror i njohur si La Niña.

Temperaturat më të ngrohta të sipërfaqes së detit në Atlantik dhe Karaibe si rezultat i ndryshimeve klimatike mund të kenë gjithashtu një ndikim.

Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC) ka thënë se ciklonet intensive tropikale ka të ngjarë të rriten në shkallë globale.

 

*TiboNews