Image Alt

Vladimir Putin Tag

Vladimir Putin dukej i brishtë dhe i paqëndrueshëm në pamjet që pretendohej se ishin nga një meshë e mesnatës për Pashkët Ortodokse, duke ndezur thashethemet rreth shëndetit të sëmurë të presidentit rus. Ai përtypi buzën dhe dukej i pasigurt për pozicionin

Kush janë oligarkët? Ata janë dhjetëra rusë shumë të pasur që planifikuan dhe mashtruan rrugën e tyre për të kontrolluar industritë më fitimprurëse të Rusisë. Termi "oligark" u krijua nga Aristoteli, por u bë i njohur në vitet 1990, kur një

Presidenti rus Vladimir Putin u vizitua nga një mjek për kancerin e tiroides 35 herë, shkruan njw investigim. Gazeta investigative ruse Proekt zbuloi se një ekip mjekësh e vizitonin shpesh presidentin 69-vjeçar rus në rezidencat e tij ose e shoqëronin atë

Nga ajri, toka dhe deti, Rusia ka nisur një sulm shkatërrues ndaj Ukrainës, vendit me 44 milionë banorë. Forcat e saj po bombardojnë qendrat e qyteteve dhe synojnë të pushtojnë edhe kryeqytetin Kiev, duke shkaktuar kështu një eksod masiv refugjatësh.

Presidenti i SHBA-ve Joe Biden në fjalimin para Kongresit deklaroi se presidenti rus Vladimir Putin e ka vlerësuar keq mënyrën se si Perëndimi do të kundërpërgjigjet pasi të pushtojë Ukrainën. Joe Biden u zotua për një vendosmëri të palëkundur të situatës