Image Alt

Ukraine Tag

Një nga dy reaktorët operativë në kompleksin e centralit bërthamor të Zaporizhzhia të mbajtur nga Rusia në Ukrainë është mbyllur për shkak të granatimeve ruse, tha të enjten operatori Energoatom. "Si rezultat i një tjetër bombardimi me mortaja nga forcat ruse,

SHBA do t'i dërgojë Ukrainës rreth 3 miliardë dollarë ndihmë shtesë ushtarake, njoftoi të mërkurën administrata Biden. Paketa e re e ndihmës prej 2.98 miliardë dollarësh do të "financojë kontrata për tre lloje dronësh dhe armë, municione dhe pajisje të tjera

Dërgesa e parë zyrtare e grurit ukrainas që nga fillimi i pushtimit rus arriti në ujërat territoriale turke te martën. Anija Razoni, me flamur të Sierra Leone do të inspektohet të mërkurën pranë Stambollit nga një ekip që përfshin zyrtarë rus

Ushtria ukrainase thotë se ende po pengon një avancim rus drejt qytetit Bakhmut të Donetskut, në Donbas. “Rusia drejton një ofensivë në drejtim të Bakhmutit, armiqësitë vazhdojnë”, thuhet në përditësimin e fundit nga Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë. "Armiku u përpoq të

Anija e parë që do të niset nga Ukraina me eksporte drithërash që nga fillimi i pushtimit rus do të niset të hënën sipas një marrëveshjeje të garantuar të kalimit të sigurt, tha ministria e mbrojtjes e Turqisë, duke shtuar

Moska dhe Kievi shkëmbejnë akuza për bomba në burg Rusia dhe Ukraina akuzuan njëra-tjetrën të premten për bombardimin e një burgu në Ukrainën lindore të kontrolluar nga separatistët, i cili vrau shumë të burgosur lufte ukrainas. Ministria ruse e mbrojtjes tha se

Presidenti francez Emmanuel Macron, kancelari gjerman Olaf Scholz dhe kryeministri italian Mario Draghi mbërritën në Ukrainë herët të enjten ku u takuan mes rrënojave në Irpin. Kievi shpreson që vizita e tyre të sjellë veprime konkrete. Të tre liderët po kërkojnë të

Ukraina ka fituar konkursin e 66-të të këngës në Eurovizion, i cili u mbajt të shtunën në mbrëmje në Torino të Italisë. Duke hipur në një valë të baticës mbështetjeje nga publiku evropian me votim telefonik, ‘Stefania’ nga Kalush Orchestra

Në fshatin e vogël të Kalynivka pranë kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, jeton Galina dhe bashkëshorti i saj Nikolav Petrovich. Çifti shqetësohet se fshati i tyre, të cilin e kanë quajtur shtëpi që nga vitet 1970, do të jetë objektivi i radhës

Numri i fëmijëve të vrarë për shkak të luftës në Ukrainë është rritur në 112. Shifrat bëhen me dije nga autoritetet e Ukrainës. Sipas Prokurorisë së Përgjithshme ukrainase, është rishikuar numri i viktimave fëmijë, dhe se janë më shumë se 140

1.95 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina drejt Polonisë që nga fillimi i luftës. Lajmi është konfirmuar nga agjencia e Gardës Kufitare Polake mëngjesin e sotëm. Më shumë se gjysmë milioni njerëz tashmë janë larguar nga vendi për në destinacione të tjera,

Të afërmit e stafit të Ambasadës Amerikane në Ukrainë janë urdhëruar që të largohen nga vendi. Kjo për shkak të frikës në rritje nga pushtimi rus. Përveç familjarëve të zyrtarëve, u është këshilluar të largohen edhe anëtarë të tjerë të stafit