Image Alt

Ukraina Tag

Më 8 prill, ora 12:00 në kryeqytet do të zhvillohet një manifestim i madh në mbështetje të Ukrainës dhe popullsisë atje, e cila në këto momente po përballet me agresionin rus. Manifesti që do mbahet në sheshin “Skenderbej” është thirrur nga

Ukraina ka refuzuar një ultimatum rus që u ofron njerëzve në qytetin e rrethuar të Mariupolit kalim të sigurt nga porti, por vetëm nëse qyteti dorëzohet. Sipas autoriteteve ukrainase rreth 300,000 njerëz besohet të jenë të bllokuar si pasojë e

Banorja e moshuar e Lviv në Ukrainë, Rozalia Choba i bën thirrje presidentit rus Vladimir Putin t’i thërrasë mendjes dhe të ndalojë menjëherë luftën. Mesazhi i saj po xhiron rrjetin teksa sulmet ruse vijojnë në ditën e 16-të të saj.

Qeveria ruse ka njoftuar se po hap korridore  të reja humanitare nëpër qytete të shumta të Ukrainës, përfshirë kryeqytetin e Kievit, për të lejuar evakuimin e civilëve. Kjo vjen një ditë pasi përpjekjet e ngjashme në Mariupol dështuan pas bombardimeve të

Nga ajri, toka dhe deti, Rusia ka nisur një sulm shkatërrues ndaj Ukrainës, vendit me 44 milionë banorë. Forcat e saj po bombardojnë qendrat e qyteteve dhe synojnë të pushtojnë edhe kryeqytetin Kiev, duke shkaktuar kështu një eksod masiv refugjatësh.

A janë të frikësuar shqiptarët për shkak të luftës në Ukrainë? Pikat e shumicës që tregtojnë miell janë përballur me shtim të qytetarëve që kërkojnë të blejnë thasë me miell. Disa prej shitësve thonë për mediat se njerëzit po kërkojnë më

Pavarësisht se trupat rusë janë pozicionuar rreth 30 kilometër larg kryeqytetit, Kievi mbetet në duart e Ukrainës, ndërkohë që shtetrrethimi dy ditor është hequr. Qyteti i Chernihiv në veri-lindje është përballur me granatime të rënda nga trupat ruse gjatë natës, por

Ndërsa situata në Ukrainë po tensionohet për shkak të sulmeve që ka nisur Rusia prej tre ditësh, fëmijët mund të shohin pamje dhe të dëgjojnë lajme të ndryshme, që mund t’i fusë ata në ankth, në frikë, në pasiguri. Psikologët

198 ukrainas kanë humbur jetën deri më tani për shkak të sulmeve ruse, në ditën e tretë qëkur i shpalli luftë dhe tenton të marrë kontrollin. Shifrat janë konfirmuar nga ministri ukrainas i Shëndetësisë, i cili thotë se tre prej

Rusia ka filluar sulmin ushtarak me raketa në Donbas të Ukrainës. Mëngjesin e të enjtes u raportuan shpërthime pranë zonave të banuara në Kiev nga lëshimi i  raketave. Moska zyrtare thotë se nuk është sulm por një operacion ushtarak, që synon

Shtëpia e Bardhë ka konfirmuar që nuk do të ketë një takim mes presidentit amerikan Joe Biden dhe presidentit rus Vladimir Putin. Vendimi vjen pas lëvizjeve më të fundit të Rusisë. Presidenti Putin njohu përmes një dekreti pavarësinë e dy

Nga 7 vendet ku ka jetuar biznesmeni britanik Daniel Williams, 45 vjeç, Ukraina iu duk më mikpritësja. Dy vite më parë ai u shpërngul me gruan e tij ukrainase në një lagje të pasur të Kievit, plot me restorante dhe lokale

Një zyrtar i lartë amerikan i cili ka refuzuar të citohet me emër, ka deklaruar se Moska ka shtuar më shumë se 7000 trupa ushtarakë në kufi me Ukrainën dhe ka hedhur akuza se Rusia ka gënjyer. Ai thotë se ka

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, thotë se sulmi rus ndaj Ukrainës ende është shumë i mundshëm, por përpjekjet diplomatike të nivelit të lartë do të vazhdojnë, me qëllim që të zgjidhet kriza pas grumbullimit ushtarak rus. Biden shtoi se

Ajo që është ndoshta kriza më intensive e sigurisë në Europë që nga fundi i Luftës së Ftohtë duket se po i afrohet kulmit. Uashingtoni ka paralajmëruar një pushtim rus të mundshëm të Ukrainës që mund të fillojë në çdo

Qytetarët shqiptarë që jetojnë në Ukrainë duhet të largohen sa më parë nga ai shtet. Thirrja vjen nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme në Shqipëri dhe vlen edhe për qytetarët që kanë ndërmend të udhëtojnë drejt Ukrainës. Shkak i

Presidenti francez Emmanuel Macron beson që mund të arrihet një marrëveshje për të shmangur luftën në Ukrainë. Sipas tij është legjitime për Rusinë që të shprehë shqetësimet për sigurinë. Para nisjes së takimit me presidentin rus Vladimir Putin në Moskë, ai