Image Alt

Tajvan Tag

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha të premten se ushtria e ishullit ka dërguar avionë dhe anije dhe ka vendosur sisteme raketore me bazë tokësore për të monitoruar situatën, ndërsa Kina kryen stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë në zonat

Ushtria Popullore Çlirimtare e Kinës ka filluar stërvitjet ushtarake duke përfshirë gjuajtje të drejtpërdrejtë në ujëra dhe në hapësirën ajrore që rrethon ishullin e Tajvanit, njoftoi televizioni shtetëror kinez të enjten. Stërvitjet, të shtrira në gjashtë lokacione, do të përfundojnë në

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi mbërriti në Tajvan vonë të martën në një udhëtim që ajo tha se tregon një përkushtim të palëkundur amerikan ndaj ishullit të vetëqeverisur nga Kina, por Kina dënoi vizitën e nivelit

Kina mund të kryejë "provokime ushtarake" të tilla si gjuajtja e raketave pranë Tajvanit nëse kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi viziton ishullin, kanë thënë SHBA. Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që përfundimisht do