Image Alt

shqiperi Tag

Sipërfaqet me të mbjella në fusha dhe sera shtohen,  por një tjetër realiteti shihet në sektorin e blegtorisë. Blegtoria nga viti në vit është në rënie, për vitin 2021 sipas të dhënave nga INSTAT në vendin tonë ishin 27 mijë gjedhë

Fillimi i vitit të ri shkollor nxjerr në pah problemet e fëmijëve me sytë,  pasi qëndrojnë me kohë të zgjatur në telefon, Ipad apo para kompjuterit. Afro 60% e fëmijëve që kanë bërë vizita të syve kanë rezultuar me probleme me

Sipas MeteoAlb: Masat ajrore të qëndrueshme dhe të nxehta mbeten prezente në vendin tonë, duke bërë që paraditja të dominohet nga kthjellimet në pothuajse gjithë territorin. Gjatë mesditës dhe pasdites parashikohet që vranësirat të shfaqen në zonat malore dhe pjesërisht

Sipas MeteoAlb: Deri në orët e mesditës parashikohet që pjesa me e madhe e vendit tonë të jetë në dominimin e kthjellimeve, por në zonat e thella malore do të ketë edhe kalime të pakta vranësirash. Ndërsa, pas mesdite vranësirat

Sipas MeteoAlb: Pjesa e parë e ditë do të jetë në mbizotërimin e kthjellimeve në zonat bregdetare dhe të ulëta, por kalime të lehta vranësirash do të ketë në zonat malore. Ndërsa në pjesën e dytë të ditës pritet që

Sipas MeteoAlb: Territori Shqiptar parashikohet që gjatë paradites të vijojë të jetë në dominimin e kthjellimeve në ultësirën perëndimore, por kalime të lehta të vranësirave do të ketë në zonat malore. Në orët në vijim vranësirat do të bëhen më

Sipas MeteoAlb: Orët e shumta me diell do të dominojnë pjesën më të madhe të Shqipërisë gjatë paradites, por herë pas here në zonat e thella malore veriore dhe juglindore do të ketë kalime të përkohshme të vranësirave në orët

Dy ekstradimet e para janë realizuar mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Spanjës, pas marrëveshjes së realizuar mes dy vendeve. Në më pak se dy muaj pas hyrjes në fuqi, Prokuroria e Përgjithshme u njoftua për arrestimin e dy shtetasve shqiptarë përkatësisht

Akademiku Artan Fuga si një studiues shkencor në librin e tij “Shoqëria Piramidale” i bën radiografinë shoqërisë shqiptare në këndvështrimin sociologjik, filozofik, juridik, ekonomik edhe në atë empirik. Libri ”Shoqëria Piramidale” mori rrugën drejt publikut pikërisht në vitin 2019. Viti

Presidenti turk Erdogan vizitoi dje Shqipërinë, ku përuroi edhe shtëpitë e kompleksit të rindërtuara pas tërmetit në qytetin e Laçit. Pas vizitave formale ai doli në konferencë me kryeministrin Edi Rama, ku foli me tone të prera sa i takon qëndrimit