Image Alt

SHBA Tag

Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë balistike drejt detit në brigjet e saj lindore të dielën, përpara stërvitjeve të planifikuara ushtarake nga forcat koreano-jugore dhe amerikane që përfshijnë një aeroplanmbajtëse dhe një vizitë në rajon nga zëvendëspresidentja e SHBA-së Kamala

Presidenti Joe Biden njoftoi 2.9 miliardë dollarë ndihmë të re të qeverisë amerikane për të trajtuar pasigurinë ushqimore globale gjatë fjalimit të tij të mërkurën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Fondet e reja janë një përgjigje ndaj shqetësimeve

Uragani Fiona u forcua në një stuhi të kategorisë 4 të mërkurën pasi shkatërroi Porto Rikon, më pas goditi Republikën Domenikane dhe ishujt Turks dhe Kaikos. Parashikohej të kalonte Bermudan të enjten përpara se të godasë Kanadanë më lindore të

Uragani Fiona u shfaq në veri të hënën mbrëma pasi solli shi të rrëmbyeshëm dhe erëra të fuqishme në Republikën Domenikane dhe një ndërprerje totale të energjisë në Puerto Rikon fqinje, duke vrarë të paktën tre persona. Uragani i parë që

Në një samit të Shtëpisë së Bardhë të enjten që synonte të luftonte ndarjen dhe dhunën e nxitur nga urrejtja në të gjithë Shtetet e Bashkuara, presidenti Joe Biden u kritikua kundër supremacistëve të bardhë dhe i kërkoi kombit të

Një pako shpërtheu në kampusin e Universitetit Northeastern në Boston të martën vonë dhe kolegji tha se një anëtar i stafit pësoi lëndime të lehta. Autoritetet thanë se një tjetër pako e dyshimtë u gjet pranë një muzeu të shquar të

Çmimet e konsumit në SHBA u rritën papritur në gusht dhe inflacioni bazë u përshpejtua mes kostove në rritje për qiratë dhe kujdesin shëndetësor, duke i dhënë municionit të Rezervës Federale për të ofruar një rritje të tretë të normës

Një gjykatës në Indiana nuk do të dëgjojë argumentet deri javën e ardhshme për një padi që kërkon të bllokojë ndalimin e abortit të shtetit, duke e lënë atë ligj të ri të hyjë në fuqi të enjten. Gjykatësi special që

Amerikanët kujtuan 11 shtatorin të dielën me homazhe të mbytur nga lotët dhe lutjet për të “mos harruar kurrë”, 21 vjet pas sulmit terrorist më vdekjeprurës në tokën amerikane. Në Pentagon, i cili gjithashtu ishte në shënjestër më 11 shtator, Presidenti

Ukraina pretendoi të enjten një përparim ushtarak në kundërsulmimin e saj kundër pushtuesve rusë, ndërsa Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, në një vizitë të papritur në Kiev, zbuloi një ndihmë ushtarake prej 2.8 miliardë dollarësh. Ukraina tha se forcat e

Një zjarr në rrugën Fairview, në Kaliforni, u përhap në një sipërfaqe prej 2,000 hektarësh, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur një tjetër, raportoi Departamenti i Zjarrfikësve të Cal Fire dhe Riverside County. Zjarri filloi pak pas orës 14:00 të

Një sondazh ka zbuluar se shumica e amerikanëve besojnë se lëvizja MAGA e Donald Trump po minon demokracinë. Sondazhi u përfundua të mërkurën vetëm disa ditë pasi presidenti amerikan Joe Biden mbajti një fjalim duke sulmuar Trump dhe aleatët e tij

Anëtarët e G7 kanë rënë dakord të vendosin një kufi çmimi për naftën ruse në një përpjekje për të goditur aftësinë e Moskës për të financuar luftën në Ukrainë. Ministrat e Financave thanë se kufiri i naftës së papërpunuar dhe produkteve

Ushtria ruse po vuan mungesë të ushtarëve ndërsa lufton me Ukrainën dhe po kërkon të rekrutojë anëtarë të shërbimit me kontratë dhe madje mund të tërheqë kriminelë të dënuar, tha një zyrtar amerikan të mërkurën, duke cituar inteligjencën amerikane. Presidenti rus

Në vitin 2021, jetëgjatësia në Shtetet e Bashkuara ra në nivelin më të ulët që nga viti 1996 pas vitit të dytë të pandemisë COVID-19. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) zbuluan se rënia e vendosi jetëgjatësinë në 76.1

Përleshje të rënda shpërthyen në Bagdad, duke vrarë pothuajse 20 njerëz të hënën, pasi kleriku i fuqishëm shiit Moqtada al-Sadr tha se do të largohej nga politika, duke bërë që besnikët e tij të sulmojnë një pallat qeveritar dhe të

Agjencia Amerikane e Hapësirës po numëron mbrapsht deri në ngritjen e raketës së saj gjigante të Hënës së re, Sistemit të Nisjes Hapësinore (SLS). SLS është automjeti më i fuqishëm i zhvilluar ndonjëherë nga NASA dhe do të jetë themeli i