Image Alt

Rusia Tag

SHBA dhe BE kanë firmosur një marrëveshje të rëndësishme për gazin natyror të lëngshëm, në një përpjekje për të reduktuar varësinë e Evropës nga energjia ruse. Sipas marrëveshjes, SHBA do i sigurojë BE të paktën 15 miliardë metra/kub karburant shtesë, të

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka deklaruar se Rusia do pranojë pagesë vetëm në rubla për dërgesat e gazit për vendet jomiqësore, të cilat përfshijë të gjitha vendet anëtare të BE-së, kjo pasi Moska u ndëshkua me sanksione të paprecedenta

Ukraina ka refuzuar një ultimatum rus që u ofron njerëzve në qytetin e rrethuar të Mariupolit kalim të sigurt nga porti, por vetëm nëse qyteti dorëzohet. Sipas autoriteteve ukrainase rreth 300,000 njerëz besohet të jenë të bllokuar si pasojë e

Udhëheqësi rus Vladimir Putin është bllokuar në një botë të izoluar të krijuar prej tij, e këtë e besojnë agjentët/spiunët perëndimorë

Teksa mbyllej dita e parë e sulmit rus ndaj Ukrainës, një grup qytetarësh shqiptarë vendosën të protestonin përpara Ambasadës së Rusisë në Tiranë. Kuptohet se veprimi ishte simbolik. Gjasat që Shqipëria të ndikojë në këtë konflikt janë zero. Në të

Banorja e moshuar e Lviv në Ukrainë, Rozalia Choba i bën thirrje presidentit rus Vladimir Putin t’i thërrasë mendjes dhe të ndalojë menjëherë luftën. Mesazhi i saj po xhiron rrjetin teksa sulmet ruse vijojnë në ditën e 16-të të saj.

Qeveria ruse ka njoftuar se po hap korridore  të reja humanitare nëpër qytete të shumta të Ukrainës, përfshirë kryeqytetin e Kievit, për të lejuar evakuimin e civilëve. Kjo vjen një ditë pasi përpjekjet e ngjashme në Mariupol dështuan pas bombardimeve të

Nga ajri, toka dhe deti, Rusia ka nisur një sulm shkatërrues ndaj Ukrainës, vendit me 44 milionë banorë. Forcat e saj po bombardojnë qendrat e qyteteve dhe synojnë të pushtojnë edhe kryeqytetin Kiev, duke shkaktuar kështu një eksod masiv refugjatësh.

Mëngjesin e të martës një raketë goditi Sheshin e Lirisë, jashtë zyrave të administratës rajonale. Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba ka bërë thirrje urgjente për më shumë sanksione ndërkombëtare kundër Rusisë, pas sulmit në qytetin e Kharkiv që

Të paktën 70 ushtarë u vranë në një sulm të artilerisë ruse, kanë konfirmuar zyrtarët ukrainas. Punonjësit e emergjencave po  punojnë për të gjetur të mbijetuar. Qendra rajonale e Khersonit tashmë është e rrethuar nga trupat ruse, me ushtarë dhe

Vendet Perëndimore kanë vendosur të ndëshkojnë Rusinë me sanksione, për shkak se ka nisur sulmet e para ushtarake në atë që po shihet si një pushtim i Ukrainës. Në terma të tjerë, kjo paketë masash ndëshkuese njihet me termin sanksione,

Rusia ka filluar sulmin ushtarak me raketa në Donbas të Ukrainës. Mëngjesin e të enjtes u raportuan shpërthime pranë zonave të banuara në Kiev nga lëshimi i  raketave. Moska zyrtare thotë se nuk është sulm por një operacion ushtarak, që synon

Shtëpia e Bardhë ka konfirmuar që nuk do të ketë një takim mes presidentit amerikan Joe Biden dhe presidentit rus Vladimir Putin. Vendimi vjen pas lëvizjeve më të fundit të Rusisë. Presidenti Putin njohu përmes një dekreti pavarësinë e dy

Nga 7 vendet ku ka jetuar biznesmeni britanik Daniel Williams, 45 vjeç, Ukraina iu duk më mikpritësja. Dy vite më parë ai u shpërngul me gruan e tij ukrainase në një lagje të pasur të Kievit, plot me restorante dhe lokale

Një zyrtar i lartë amerikan i cili ka refuzuar të citohet me emër, ka deklaruar se Moska ka shtuar më shumë se 7000 trupa ushtarakë në kufi me Ukrainën dhe ka hedhur akuza se Rusia ka gënjyer. Ai thotë se ka

Patinatores 15 vjeçare nga Rusia iu gjetën baza të tre ilaçeve që përdoren për zemrën, pas mostrave të gjakut të marra para zhvillimit të Lojërave të Pekinit. Edhe pse Kamila Valieva u lejua të konkurronte në Lojërat e Pekinit, në

Forcat ruse kanë filluar të tërhiqen nga kufiri i Ukrainës, lajmi është konfirmuar nga ministria ruse e Mbrojtjes. Forcat ruse te deklaruara pranë kufirit ukrainas, po tërhiqen drejt garnizoneve të tyre. Mediat ndërkombëtare raportojnë se sipas Moskës zyrtare, trupat ushtarakë po kryenin