Image Alt

Populore Tag

Shqipëria ndodhet në nivelin më të ulët të papunësisë prej vitit 1992, me 10.7%. Këtë ka konstatuar ministrja e Shëndetësisë, e cila në një takim me përfitues të pagës së kategorisë së atyre me aftësi të kufizuara, tregoi angazhimin e saj

Kryeqyteti shqiptar do mirëpresë Konferencën Rajonale Europiane të organizatës ndërkombëtare të Policisë Kriminale, Interpol në datat 11-13 Qershor. Lajmin e bëri me dije Ministri i Brendshëm, Taulant Balla, pas mbledhjes së qeverisë i cili tha: “Ministria e Brendshme kishte propozuar për mbledhjen

Shqipëria është gati të riaktivizojë industrinë ushtarake. Këtë deklaroi ministri Niko Peleshi për mediat pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave, duke shtuar se qeveria është e hapur dhe në pritje të interesimeve për të zhvilluar industrinë ushtarake dhe për të

Qytetarët shqiptarë që u gjendën në Lindjen e Mesme në kohën e sulmit të Iranit ndaj Izraelit janë në gjendje të mirë dhe pritet që sonte në mbrëmje të mbërrijnë në Shqipëri. Ministri i Jashtëm Igli Hasani ka njoftuar se

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj ka reaguar lidhur me sulmin e Irani ndaj Israelit. Me gjuhë dënuese shprehet presidenti përmes një postimi në rrjetin social në Twitter ‘X’. Presidenti e quan të paprecedentë sulmin e Iranit ndaj Izraelit. Ndër të tjera

Opozita dhe Aleanca për Teatrin zhvilluan sërish një protestë para Bashkisë së Tiranës, teksa kërkuan dorëheqjen e kryetarit të Bashkisë Erion Veliaj dhe arrestimin e tij, pasi disa drejtorë në bashki u arrestuan për abuzime me tenderat dhe përfitimet e

Kryebashkiaku Erion Veliaj dhe ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro u takuan me Sekretarin e Përgjithshëm të Organizatës Botërore të Turizmit për Europën, Zurab Pololikashvili. Takimi vjen në vijim të mbledhjes së 70-të të kësaj organizate që mbahet në Tiranë me pjesëmarrjen

Një prodhues japonez i pelenave ka njoftuar se do të ndalojë prodhimin e pelenave për foshnjat në vend dhe, në vend të kësaj, do të fokusohet në tregun për të rriturit. Oji Holdings është firma e fundit që ka bërë një

Ambasada Amerikane në Tiranë, ka publikuar në rrjetet sociale historinë e prokurores së Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Dorina Bejko në kuadër të Muajit të Gruas. Prokurorja shfaqet në video teksa tregon arsyen se pse e zgjodhi

Presidenti i Republikës së Shqipërisë përcolli mesazhin e tij në 25-vjetorin e nisjes së operacionit të NATO-s për çlirimin e Kosovës nga gjenocidi serb. Bajram Begaj shprehu falenderimet e tij ndaj Aleancës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës duke e konsideruar

Lotët e femrave mund të zvogëlojë sjelljen agresive te meshkujt, sipas një studimi të ri dhe mund të shpjegojë pse të qarat evoluan tek njerëzit. Edhe pse lotët janë pa aromë, studimi tregoi se ata lëshojnë një sinjal kimik që bllokon

E hëna e 27 Nëntorit do të jetë ditë pushimi për punonjësit e administratës shtetërore. Me anë të një VKM-je, qeveria thotë se kjo ditë pune do të zëvendësohet në një nga ditët e pushimit brenda tremujorit të parë të vitit

Anijet dhe avionët amerikanë dhe kanadezë kanë nisur kërkimet për një nëndetëse që u zhduk më shumë se një ditë më parë në brigjet e Kanadasë juglindore, ndërsa brenda ka turistë të cilët paguan për të eksploruar rrënojat e Titanikut

Katërmbëdhjetë nga 15 kutitë e gjetura nga pasuria e ish-presidentit Donald Trump në Florida në fillim të këtij viti përmbanin dokumente të klasifikuara, shumë prej tyre sekrete, të përziera me gazeta të ndryshme, revista dhe korrespondencë personale, sipas një deklarate

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un shpalli fitoren në betejën kundër koronavirusit të ri, duke urdhëruar heqjen e masave të vendosura në muajin maj.   Koreja e Veriut nuk ka treguar numrin e të infektuarve, por që nga 29 korriku

6-Sipas MeteoAlb: Pjesa e parë e ditës do të jetë në mbizotërimin e kthjellimeve dhe kalimeve të pakta të vranësirave më dukshme këto në zonat malore. Por pjesa e dytë e ditës sjell shfaqje të vranësirave të lehta në pothuajse gjithë