Image Alt

NATO Tag

Një marrëveshje e minutës së fundit është arritur midis Turqisë, Finlandës dhe Suedisë për të lejuar dy vendet nordike të bëhen anëtarë të NATO-s në prag të samitit të aleancës ushtarake në Madrid. NATO tha se një marrëveshje trepalëshe ishte arritur

Polonia, Republika Çeke, Sllovakia dhe Mbretëria e Bashkuar shfaqën të gjitha sistemet e tyre të mbrojtjes ajrore në një stërvitje në detin Baltik. Shtatëmbëdhjetë aleatë të NATO-s dhe vende partnere po marrin pjesë. Zëvendës komandanti i Komandës Ajrore Aleate të NATO-s, Pascal

Qeveria e Finlandës deklaroi se po i afrohet anëtarësimit në NATO, disa orë përpara se qeveria suedeze të mbështeste të dielën planin për t'u bashkuar me aleancën transatlantike në mes të luftës së Rusisë në Ukrainë. Ndërkohë nga ana tjetër

Një zyrtar i lartë amerikan i cili ka refuzuar të citohet me emër, ka deklaruar se Moska ka shtuar më shumë se 7000 trupa ushtarakë në kufi me Ukrainën dhe ka hedhur akuza se Rusia ka gënjyer. Ai thotë se ka

Presidenti amerikan Joe Biden ka miratuar dislokimin e rreth 3000 trupave amerikanë shtesë në Evropën Lindore, për të siguruar aleatët e NATO-s të cilët janë të shqetësuar mbi tensionet Rusi-Ukrainë. Trupat ushtarake që përfshijnë 1,000 tashmë në Gjermani, do të dërgohen

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka fajësuar SHBA-të për krizën në Ukrainë. Nga konferenca e të martës në Moskë, Putin tha se  SHBA-të po përpiqeshin ta tërhiqnin Rusinë në një gjendje të armatosur konflikti për Ukrainën , që Rusia nuk