Image Alt

Lufta Tag

Tensionet e reja shpërthyen mbi Nagorno-Karabakh të mërkurën pasi tre ushtarë u vranë dhe Azerbajxhani tha se kishte marrë kontrollin e disa pikave strategjike në rajonin e diskutueshëm. Përshkallëzimi tërhoqi reagimin e menjëhershëm ndërkombëtar, me Rusinë që akuzoi Bakun për

Ushtria Popullore Çlirimtare e Kinës ka filluar stërvitjet ushtarake duke përfshirë gjuajtje të drejtpërdrejtë në ujëra dhe në hapësirën ajrore që rrethon ishullin e Tajvanit, njoftoi televizioni shtetëror kinez të enjten. Stërvitjet, të shtrira në gjashtë lokacione, do të përfundojnë në

Dërgesa e parë zyrtare e grurit ukrainas që nga fillimi i pushtimit rus arriti në ujërat territoriale turke te martën. Anija Razoni, me flamur të Sierra Leone do të inspektohet të mërkurën pranë Stambollit nga një ekip që përfshin zyrtarë rus

Kina mund të kryejë "provokime ushtarake" të tilla si gjuajtja e raketave pranë Tajvanit nëse kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi viziton ishullin, kanë thënë SHBA. Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që përfundimisht do

Ushtria ukrainase thotë se ende po pengon një avancim rus drejt qytetit Bakhmut të Donetskut, në Donbas. “Rusia drejton një ofensivë në drejtim të Bakhmutit, armiqësitë vazhdojnë”, thuhet në përditësimin e fundit nga Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë. "Armiku u përpoq të

Ukraina ka refuzuar një ultimatum rus që u ofron njerëzve në qytetin e rrethuar të Mariupolit kalim të sigurt nga porti, por vetëm nëse qyteti dorëzohet. Sipas autoriteteve ukrainase rreth 300,000 njerëz besohet të jenë të bllokuar si pasojë e

Numri i fëmijëve të vrarë për shkak të luftës në Ukrainë është rritur në 112. Shifrat bëhen me dije nga autoritetet e Ukrainës. Sipas Prokurorisë së Përgjithshme ukrainase, është rishikuar numri i viktimave fëmijë, dhe se janë më shumë se 140

Nisi si një kryengritje paqësore kundër presidentit të Sirisë 10 vjet më parë, por shpejt u kthye në një luftë civile në shkallë të gjerë. Konflikti ka shkaktuar gjysmë milioni njerëz  të vdekur, qytete të shkatërruara dhe evakuime masive. Edhe para

A janë të frikësuar shqiptarët për shkak të luftës në Ukrainë? Pikat e shumicës që tregtojnë miell janë përballur me shtim të qytetarëve që kërkojnë të blejnë thasë me miell. Disa prej shitësve thonë për mediat se njerëzit po kërkojnë më

Ndërsa situata në Ukrainë po tensionohet për shkak të sulmeve që ka nisur Rusia prej tre ditësh, fëmijët mund të shohin pamje dhe të dëgjojnë lajme të ndryshme, që mund t’i fusë ata në ankth, në frikë, në pasiguri. Psikologët

Vendet Perëndimore kanë vendosur të ndëshkojnë Rusinë me sanksione, për shkak se ka nisur sulmet e para ushtarake në atë që po shihet si një pushtim i Ukrainës. Në terma të tjerë, kjo paketë masash ndëshkuese njihet me termin sanksione,