Image Alt

kanada Tag

Një nga dy vëllezërit e dyshuar për një sulm masiv me thikë që la 10 të vdekur dhe 18 të plagosur në disa vende në Kanada, është ende në arrati. Hetuesit e Policisë Mbretërore Kanadeze të Montuar thanë se ndërsa kishte

Të paktën dhjetë njerëz u vranë dhe pesëmbëdhjetë u plagosën në sulmet me thikë të dielën në dy lokalitete të izoluara në Kanada, duke përfshirë një me një popullsi të madhe indigjene, tha policia që nisi një gjueti për të

Anëtarët e G7 kanë rënë dakord të vendosin një kufi çmimi për naftën ruse në një përpjekje për të goditur aftësinë e Moskës për të financuar luftën në Ukrainë. Ministrat e Financave thanë se kufiri i naftës së papërpunuar dhe produkteve

Dua Lipa ka thënë se i vjen “shumë keq” pasi një seri fishekzjarre të paautorizuara që u ndezën gjatë performancës së saj në Kanada të mërkurën mbrëma. Videot që qarkullojnë në mediat sociale duket se tregojnë fansat të shpërndahen ndërsa një

Papa Françesku udhëtoi për në Quebec City, ku do t'u drejtohet liderëve politikë të Kanadasë pasi t'i kushtojë pjesën e parë të udhëtimit të tij kërkimit të faljes për abuzimin e fëmijëve indigjenë në shkollat ​​e drejtuara nga katolikët. Pas dy

Kryeministri kanadez Justin Trudeau ka ndërmarrë hapin e paprecedentë duke aktivizuar Aktin e Emergjencave, për të frenuar protestat anti-vaksinës së Covid. Trudeau tha se qëllimi i masave do ishte i kufizuar në kohë, i arsyeshëm dhe proporcional dhe se nuk do

Zyrtarët në Kanada kanë njoftuar se kanë rihapur gjatë mesnatës Urën e Ambasadorit, e cila prej më shumë se një jave qëndroi e bllokuar për shkak të kamionistëve. Ata dolën kundër pajisjes me certifikatë vaksine anti Covid, teksa udhëtonin përmes

Pas 11 ditësh protesta të kamionistëve në kryeqytetin kanadez, për shkak të vaksinës së Covid dhe kufizimeve të tjera, Otava ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme. Disa protestues kanë shkatërruar monumentet kombëtare dhe kanë kërcënuar se do të prishnin edhe objekte të

Shqiptarët filluan të migrojnë në Kanada pas vitit 1990, duke përfituar kryesisht nga mundësitë që ofron programi i imigrimit në këtë vend të specialistëve të kualifikuar. Në Kanada kanë migruar mjaft profesionistë, shqiptarë të talentuar, të cilët janë integruar me sukses