Image Alt

itali Tag

Italianët po vendosin nëse do të zgjedhin qeverinë e tyre më të djathtë që nga Lufta e Dytë Botërore, në një zgjedhje që po ndiqet nga afër në të gjithë Evropën. Giorgia Meloni drejton partinë e ekstremit të djathtë "Vëllezërit e

Në Cantiano, një fshat afër rajonit fqinj Umbria, banorët po pastronin baltën nga rrugët, treguan pamjet, pasi ujrat kishin përfshirë disa qytete duke lënë një gjurmë makinash të bllokuara dhe të dëmtuara. "Dyqani im i frutave është kthyer përmbys," tha Luciana

Anëtarët e G7 kanë rënë dakord të vendosin një kufi çmimi për naftën ruse në një përpjekje për të goditur aftësinë e Moskës për të financuar luftën në Ukrainë. Ministrat e Financave thanë se kufiri i naftës së papërpunuar dhe produkteve

Operacioni Maxi kundër 'Ndrangheta’ në Kozencë ka arritur me mbi 200 masa paraprake. Akuzat janë për arsye të ndryshme për bashkim kriminal, me qëllim trafikimin e drogës, të rënduar me metoda dhe qëllime mafioze, shoqërim kriminal, me qëllim kryerjen e krimeve

Çmimet në Itali ishin 8.4 për qind më të larta në gusht se sa një vit më parë, një nivel që nuk ishte regjistruar që nga dhjetori 1985, raportoi Instituti Kombëtar i Statistikave të vendit (ISTAT). Të dhënat paraprake nga ISTAT

Një jaht 21-metërsh, në të cilin ndodheshin 7 persona, u përplas me një shkëmb dhe përfundoi gjysmë i zhytur. Bilanci është 1 i vdekur dhe 6 të plagosur, 2 prej të cilëve janë në gjendje të rëndë. Viktima është një 60-vjeçar

Kreu i shtetit italian Sergio Mattarella është rizgjedhur për një mandat të dytë. Krerët e partive i kërkuan presidentit aktual që të vazhdojë të qëndrojë në detyrë, për shkak se nuk arritën konsensusin për të zgjedhur një pasardhës. Përfaqësuesit në parlament