Image Alt

Covid Tag

Nga 24 marsi, personat që rezultojnë pozitivë në testin e Covid nuk do të izolohen më për pesë ditë.  Ky është vendimi që ka marrë qeveria e Britanisë me kryeminsitrin Boris Johnson i cili ka njoftuar se plani do të

Varianti Omicron i virusit ka shtuar numrin e të infektuarve dhe shtrimeve në spitale. Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë, aktualisht po marrin trajtim spitalor 130 pacientë, prej të cilëve 21 janë në gjendje më të rënduar. Rezulton

Britania nis nga e hëna vaksinimin e të gjithë fëmijëve të moshës 5 deri në 11 vjeç, të cilët janë më të rrezikuar nga koronavirusi. Vendimi është marrë pasi Rregullatori i Barnave në Britani miratoi muajin e kaluar versionin me dozë

Drejtori ekzekutiv i Pfizer, Albert Bourla thotë se një vaksinë vjetore anti-Covid do të ishte më e preferueshme sesa vaksinat me doza përforcuese. Deklarata e tij u bë të shtunën teksa ekspertët po studiojnë mënyra mbi dhënien fund të luftës ndaj

Ndërsa kriza COVID ngadalësoi të gjithë treguesit ekonomik, aspekti më i goditur i ekonomisë botërore qëndronte në dëmin që iu bë zinxhirit global të furnizimit që mundësonte që mallrat të qarkullonin lirisht nëpër botë. Dhoma Ndërkombëtare e Transportit paralajmëroi se nëse

Ndjesë Mbretëreshës Elizabeth, i është kërkuar nga zyra e kryeministrit britanik pasi shefi i qeverisë është akuzuar se ka zhvilluar festime në periudhën e ceremonisë së funeralit të princit Philip. Fillimisht media britanike, Daily Telegraph ka publikuar pamjet e dy festave

Gjermania ka përfshirë Shqipërinë  në listën e vendeve me rrezik të lartë nga Covid. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka njoftuar qytetarët se duke filluar nga data 16 Janar, shqiptarët që udhëtojnë drejt Gjermanisë duhet që para udhëtimit

Mbrojtja natyrore kundër ftohjes së zakonshme mund të ofrojë mbrojtje edhe kundër Covid. Këtë sugjeron një studim i botuar në revistën Nature Communications. Në studim u përfshinë 52 individë që jetonin me dikë që sapo ishte infektuar me Covid-19. Rezultoi se ata

Dy rastet rastet e para të Omicron u konstatuan në Shqipëri pas rezultatit të analizave laboratorike në Gjermani. Masa të reja kufizuese natën e ndërrimit të viteve nuk do të ketë, shprehet Komiteti i Ekspertëve ndërsa në ditët në vazhdim do

Në Izrael po rekomandohet doza e katërt e vaksinës anti-Covid. Ekspertët kanë thënë se doza e katërt duhet të bëhet nga të gjithë personat mbi 60 vjeç, punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe ata me probleme të imunitetit. Vaksina duhet të bëhet