Sulmet ruse në Odessa, a po zbatohet marrëveshja e grurit?

Ukraina akuzoi Rusinë këtë të shtunë për lëshimin e raketave kundër portit strategjik të Odessa-s dhe se “gjithmonë” ka thyer premtimet e saj, një ditë pasi Moska dhe Kievi nënshkruan një marrëveshje të shumëpritur për të rifilluar eksportet e grurit përmes Detit të Zi, të bllokuar nga lufta.

“Porti i Odessa u sulmua në mënyrë specifike kur ngarkesat me drithë po përpunoheshin… Ata sulmuan një territor ku ndodhet drithi,” i tha AFP zëdhënësi ushtarak Yuriy Ignat pasi dy raketa lundrimi Kalibr goditën AFP. Infrastruktura e portit dhe dy të tjera ishin shembur.

“Kjo dëshmon se pavarësisht se çfarë thotë dhe premton Rusia, ajo gjithmonë gjen një mënyrë” për të refuzuar marrëveshjet, ka reaguar presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një takim me ligjvënësit amerikanë, sipas një deklarate.

Rusia nuk ka vendosur zyrtarisht për këtë akuzë, por sipas ministrit turk të Mbrojtjes, Hulusi Akar, mohon të ketë sulmuar portin e caktuar për eksportin e grurit.

Ky episod ndodhi një ditë pasi të dy vendet nënshkruan një marrëveshje historike, veçmas, me Turqinë dhe OKB-në, për të lehtësuar krizën botërore të ushqimit.

Reagimet ishin të shpejta. Presidenti rus Vladimir Putin “i pështyu në fytyrë Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së António Guterres dhe presidentit turk Recep (Tayyip) Erdogan, të cilët kanë bërë përpjekje të mëdha për të arritur këtë marrëveshje,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko.

Guterres, nga ana tjetër, “pa mëdyshje” dënoi sulmin dhe theksoi se “zbatimi i plotë (i marrëveshjes) nga Federata Ruse, Ukraina dhe Turqia është imperativ”.

Në të njëjtën linjë, kreu i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se sulmi demonstroi “mospërfilljen totale të Rusisë për ligjin dhe angazhimet ndërkombëtare”, ndërsa Ministrja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, tha se ishte “plotësisht i pajustifikuar”.

“Ky sulm hedh dyshime serioze mbi besueshmërinë e angazhimit të Rusisë ndaj marrëveshjes së djeshme…”, tha në një deklaratë Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken.

Sipas guvernatorit rajonal Maksym Marchenko, granatimet lanë “disa njerëz të plagosur”.

Marrëveshja e nënshkruar në Stamboll është marrëveshja e parë e madhe midis palëve në konflikt që nga pushtimi rus më 24 shkurt dhe u prit me padurim për të ndihmuar në zbutjen e urisë me të cilën, sipas OKB-së, përballen 47 milionë njerëz të tjerë për shkak të luftës. .

Ukraina refuzoi të nënshkruajë drejtpërdrejt të njëjtin dokument me Rusinë, kështu që të dy vendet nënshkruan marrëveshje të veçanta identike me Turqinë dhe OKB-në, në prani të Guterres dhe Erdogan, në Pallatin Dolmabahçe të Stambollit.

“Sot ka një fener në Detin e Zi, një fener shprese, një fener lehtësimi,” tha Guterres pak para nënshkrimit.

Erdogan, një lojtar kyç në negociata, tha se shpresonte se marrëveshja “të ringjallë rrugën drejt paqes”.

Para nënshkrimit, Ukraina paralajmëroi se do të jepte “një përgjigje të menjëhershme ushtarake” nëse Rusia shkel paktin dhe sulmon anijet e saj ose sulmon portet e saj.

Zelensky, ka thënë se OKB-ja duhet të sigurojë respektimin e marrëveshjes, e cila përfshin transitin e anijeve me grurë ukrainas përmes korridoreve të sigurta për të shmangur minat në Detin e Zi.

Deri në 20 milionë tonë grurë dhe drithëra të tjera janë bllokuar në portet e Ukrainës, veçanërisht në Odessa, nga anijet luftarake ruse dhe minat e vendosura nga kyiv për të parandaluar një sulm amfib.

Zelensky vlerëson vlerën e rezervave të grurit të Ukrainës në rreth 10 miliardë dollarë.

Në terren, Rusia po përpiqet të marrë kontrollin e plotë të provincës Donetsk dhe fqinjit Lugansk. Të dy rajonet përbëjnë rajonin Donbass në Ukrainën lindore, i cili pa një ditë tjetër bombardimesh të rënda.

Dy amerikanë u vranë në këtë zonë, pjesërisht e kontrolluar nga separatistët pro-rusë që nga viti 2014, tha Departamenti Amerikan i Shtetit për AFP të shtunën, pa specifikuar nëse ata ishin luftëtarë.

Në Ukrainën qendrore, të paktën tre persona, duke përfshirë një ushtar, u vranë dhe 16 të tjerë u plagosën gjatë një sulmi me raketa ruse në infrastrukturën hekurudhore dhe një aeroport ushtarak në Kirovograd, sipas guvernatorit të rajonit, Andriy Raikovych.

Rusia gjithashtu vazhdoi të bombardojë Kharkovin, qytetin e dytë ukrainas që ndodhet në verilindje. Sulmet lanë të paktën një grua të plagosur të shtunën, sipas presidencës.

Përveç kësaj, një burrë vdiq në rajonin Sumy, në veriperëndim të kryeqytetit. Dhe dy të tjerë, duke përfshirë një adoleshent, u plagosën në sulmet në Mikolaiv, qyteti më i madh nën kontrollin ukrainas pranë Khersonit, i pushtuar nga rusët.