Sulmet ruse në Lviv, 6 të vdekur

Sulmet ajrore vranë të paktën gjashtë persona në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv, të hënën, ndërsa Rusia goditi objektivat në të gjithë vendin ndërsa grumbullonte forcat për një sulm të pritshëm të gjithanshëm në lindje.

Sulmet ajrore në perëndim erdhën disa orë pasi presidenti Volodymyr Zelensky akuzoi Moskën se donte të shkatërronte të gjithë rajonin lindor të Donbasit pranë kufirit me Rusinë.

Gjatë konferencës së saj të fundit, ministria ruse e mbrojtjes tha se kishte goditur disa objektiva ushtarake me sulme ajrore në vende të ndryshme në të gjithë Ukrainën.

Në jug, Rusia vazhdon përpjekjet e saja për të kapur qytetin e rrethuar të Mariupolit, ku forcat e fundit të mbetura ukrainase në portin strategjik u përgatitën për një qëndrim përfundimtar.

Ukraina është zotuar të luftojë dhe të mbrojë qytetin port strategjik, duke sfiduar një ultimatum rus të lëshuar të dielën që u bënte thirrje luftëtarëve të mbetur brenda fabrikës së rrethuar të çelikut Azovstal të dorëzonin armët dhe të dorëzoheshin.

Mariupol është bërë një simbol i rezistencës së papritur të ashpër të Ukrainës që në fillim të luftës

Ndërsa disa qytete të mëdha ishin nën rrethim asnjë territor, me përjashtim të Khersonit në jug, nuk u dorëzuan dhe më shumë se 900 fshatra dhe qyteza u rimorën.

Marrja e Mariupolit do t’i lejonte Rusisë të kishte një urë tokësore midis gadishullit të Krimesë, të cilin e aneksoi në vitin 2014, dhe dy shteteve separatiste të mbështetur nga Moska në lindje të Ukrainës.