Sulm me viktima në sinagogën e Jeruzalemit, por kush po feston?

Policia izraelite ka arrestuar 42 persona në lidhje me të shtënat vdekjeprurëse në një sinagogë në Jerusalemin Lindor, ngjarje që ndodhi të premten.

Shtatë persona u vranë dhe të paktën tre të tjerë u plagosën, në sulmin më vdekjeprurës të këtij lloji në vite. Incidenti ndodhi në lagjen Neve Yaakov të qytetit rreth orës 20:15 me orën lokale.

Policia tha se dy persona u plagosën të shtunën në një “sulm terrorist” të veçantë jashtë qytetit të vjetër.

Personi i armatosur në këtë sulm të dytë ishte një djalë 13-vjeçar. Ata thanë se ai ishte “neutralizuar”, por nuk dhanë detaje të mëtejshme.

Personi që sulmoi sinagogën të premten u identifikua nga mediat lokale si një palestinez nga Jeruzalemi Lindor, të cilin policia e përshkroi si një “terrorist”.

Duke folur në skenën e sulmit të premten, komisioneri i policisë izraelite Kobi Shabtai e quajti atë “një nga sulmet më të këqija që kemi hasur në vitet e fundit”.

Adhuruesit izraelitë ishin mbledhur për lutje në fillim të Shabatit hebre në një sinagogë në vendbanimin hebre dhe po largoheshin kur personi i armatosur hapi zjarr. Policia tha se oficerët më pas e qëlluan për vdekje.

Ekipet e mjekësisë ligjore po hetojnë një makinë të bardhë që duket se drejtohej nga personi i armatosur.

Grupet militante palestineze vlerësuan sulmin, por nuk thanë se një nga anëtarët e tyre ishte përgjegjës.

Sulmi u festua nga palestinezët në Bregun Perëndimor dhe në Rripin e Gazës me mitingje dhe shpërndarje ëmbëlsirash.

*Tibo News