Studimi i ri, ushqimet që përmirësojnë gjendjen tuaj emocionale

Kur mendoni se si ushqimi ndikon në shëndet, ia vlen të mendoni përtej trupit pasi zgjedhjet tuaja dietike gjithashtu mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në mendjen tuaj.

Ato mund të ndikojnë në funksionimin e trurit, duke ju mbajtur të mprehtë ose duke përshpejtuar aftësitë tuaja njohëse. Ata gjithashtu mund të luajnë një rol të rëndësishëm në gjendjen tuaj emocionale ose duke ju dhënë shtytjen që ju nevojitet për të kaluar ditën ose duke ju lënë në dëshpërim.

Në studimin, të botuar në revistën PLOS ONE, studiuesit shikuan një grup prej afro 7000 të moshuarish për një periudhë dy vjeçare. Të gjithë pjesëmarrësit i përmbaheshin një diete mesdhetare, me një grup që i përmbahej një versioni të dietës të kufizuar me kalori dhe grupi tjetër nuk kishte kufizime të tilla.

Studiuesit zbuluan se pjesëmarrësit në të dy grupet panë një ulje të simptomave të depresionit, duke arritur në përfundimin se lidhja midis dietës dhe çrregullimit të humorit “meriton kërkime të mëtejshme”.

Ushqimet që hani nuk do të shkaktojnë ose trajtojnë vetë kushtet e shëndetit mendor, por ato mund të jenë një pjesë e rëndësishme e enigmës.

Më poshtë gjeni një listë të 7 ushqimeve që ndihmojnë në përmirësimin e humorit:

1. Midhjet janë të ngarkuara me disa nga nivelet më të larta natyrale të vitaminës B12 në planet, një lëndë ushqyese që shumica prej nesh i mungon. B12 ndihmon në izolimin e qelizave të trurit, duke e mbajtur trurin tuaj të mprehtë ndërsa plakeni. Midhjet përmbajnë gjithashtu gjurmë të lëndëve ushqyese zink, jod dhe selen, të cilat e mbajnë tiroiden tuaj në rregullimin e humorit. Midhjet janë të larta në proteina dhe të ulëta në yndyrë dhe kalori, duke i bërë ato një nga opsionet më të shëndetshme dhe më të pasura me lëndë ushqyese të ushqimit të detit që do të gjeni.

2. Mishi i kafshëve të rritura në kullota me bar mburren me nivele shumë më të larta të acidit linoleik të konjuguar të shëndetshëm (ose CLA), një yndyrë “e lumtur” që lufton hormonet e stresit dhe shkrin dhjamin e barkut. Mishi i viçit i ushqyer me bar gjithashtu ka një numër më të ulët të yndyrës së përgjithshme dhe përmban nivele më të larta të acideve yndyrore omega-3 të shëndetshme për zemrën në krahasim me mishin e viçit me drithëra. Një tjetër mundësi e shkëlqyer e ushqyer me bar: qengji. Është i mbushur me hekur, një lëndë ushqyese jetike për një humor të qëndrueshëm (zonat e trurit që lidhen me humorin dhe kujtesën përmbajnë përqendrimet më të larta të hekurit).

3. Rezulton se shija e shijshme e çokollatës nuk është arsyeja e vetme që ju bën të ndiheni kaq të ngrohtë dhe të paqartë. Trajtimi i kakaos gjithashtu ju jep një nxitje të menjëhershme në humor dhe përqendrim, dhe përmirëson rrjedhjen e gjakut në trurin tuaj, duke ju ndihmuar të ndiheni më të gjallë dhe më energjik. Kakao është përbërësi i çokollatës që i bën mirë trupit tuaj, kështu që çokollata e zezë e pastër është alternativa juaj më e mirë nëse doni përfitime për rritjen e humorit minus “shtesën e barkut”.

4. Kosi është i mbushur me më shumë kalcium sesa do të gjeni në qumësht, gjë që është një lajm i mirë për gjendjen tuaj emocionale. Kalciumi paralajmëron trurin tuaj që të lëshojë neurotransmetues që të ndihen mirë. Si rezultat, marrja e pamjaftueshme e kalciumit mund të çojë në ankth, depresion, nervozizëm, kujtesë të dëmtuar dhe të menduarit të ngadaltë.

5. Mjalti, ndryshe nga sheqeri i tryezës, është i mbushur me përbërës të dobishëm si quercetin dhe kaempferol që reduktojnë inflamacionin, duke e mbajtur trurin tuaj të shëndetshëm dhe duke shmangur depresionin. Mjalti gjithashtu ka një ndikim më pak dramatik në nivelet e sheqerit në gjak sesa sheqeri i zakonshëm. Provoni të shtoni pak mjaltë në çajin tuaj të pasdites ose në tasin e mëngjesit me tërshërë, por mos e teproni; nektari i ëmbël ka 17 g sheqer dhe 64 kalori për lugë gjelle, kështu që shumë mjaltë mund t’ju bëjë të rënduar dhe jo të lumtur.

6. Domatet janë një burim i madh i likopenit, një antioksidant që mbron trurin tuaj dhe lufton inflamacionin që shkakton depresionin. Dhe për shkak se likopeni jeton në lëkurat e domates, do të merrni më shumë domate nëse hidhni një grusht domate qershi në sallatën tuaj të ardhshme në vend që të prisni një domate me madhësi të plotë. Ose shijojini ato vetë me pak vaj ulliri, i cili ka treguar se rrit përthithjen e likopenit. Dhe përpiquni të jeni organik sa herë që është e mundur: Studiuesit në Universitetin e Kalifornisë-Davis zbuluan se domatet organike kanë nivele më të larta likopeni.

7. Vezët janë të ngarkuara me acide yndyrore omega-3 që nxisin humorin, zink, vitamina B dhe jodur dhe për shkak se ato janë të mbushura me proteina, ato gjithashtu do t’ju mbajnë të ngopur dhe energjikë shumë kohë pasi t’i hani. Një studim i vitit 2008 në International Journal of Obesity zbuloi se njerëzit që hëngrën dy vezë për mëngjes humbën dukshëm më shumë peshë sesa ata që hanin një mëngjes drithërash. (Këshillë: Mos blini vezë në supermarket si “të pasuruara me omega-3”. Nëse jeni duke kërkuar për vezët më natyrale, kontaktoni një fermer vendas.)