Stoltenberg dallon rrezikun që Putini të sulmojë vendet e tjera pas Ukrainës

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg paralajmëroi këtë të enjte se presidenti rus Vladimir Putin do të bëjë luftë diku tjetër nëse Rusia mund Ukrainën.“Nëse Putin fiton në Ukrainë, ekziston rreziku real që agresioni i tij të mos përfundojë këtu”, u tha Stoltenberg gazetarëve gjatë një takimi me kryeministrin e Sllovakisë Robert Fico. “Mbështetja jonë nuk është bamirësi. Është një investim në sigurinë tonë.”Fico, i cili fitoi zgjedhjet e shtatorit, është skeptik për ndihmën ndaj Ukrainës dhe i ka dhënë fund dërgesave ushtarake në Kiev.

Por Stoltenberg dëshiron që aleanca të qëndrojë e vendosur kundër Rusisë.“E vetmja mënyrë për të arritur një zgjidhje të drejtë dhe të qëndrueshme është të bindësh Presidentin Putin se ata nuk do të fitojnë në fushën e betejës. Dhe e vetmja mënyrë për të siguruar që Presidenti Putin të kuptojë se ai nuk po fiton në fushën e betejës është të vazhdojë të mbështesë Ukrainën”, tha sekretari i NATO-s.Komentet e tij erdhën në të njëjtën ditë kur udhëheqësi rus e bëri të qartë se nuk ka ndërmend të tërhiqet në luftën e tij kundër Ukrainës.