Skandale të njëpasnjëshme në Partinë Konservatore britanike

Një skandal i ri seksual që përfshin Partinë Konservatore në pushtet të Britanisë së Madhe ‘goditi’ kryeministrin britanik ditën e parë pasi ai u kthye nga një tur botëror.

Një deputet dha dorëheqjen nga posti i tij në qeverinë e Boris Johnson të enjten pas akuzave se ai ‘preku në mënyrë të papërshtatshme’ dy burra ndërsa ishte i dehur.

Zëvendës shefi Whip Chris Pincher, i cili është përgjegjës për disiplinën në Partinë Konservatore, pranoi se ai “piu shumë” dhe kërkoi falje për “turpërimin e vetes dhe të tjerëve” në letrën e tij të dorëheqjes.

Ky incident, skandali i pestë i madh seksual i konservatorëve në tre muaj, është një lajm i keq për Johnson i cili sapo është kthyer nga një maratonë diplomacie 8-ditore në dy kontinente.

Gjatë turneut të tij ndërkombëtar, në të cilin ai vizitoi Ruandën, Gjermaninë dhe më pas Spanjën për samitet e G7-ës dhe NATO-s, Johnson vazhdimisht u përpoq të linte mënjanë problemet e brendshme politike dhe bëri thirrje për një fokusim te politika, jo te njerëzit.

Ankesat u ngritën në Partinë Konservatore pasi Pincher, 52 vjeç, dyshohet se ngacmoi seksualisht dy burra, përfshirë një tjetër deputet, në një klub privat në qendër të Londrës të mërkurën në mbrëmje.

Dëshmitarët thanë se ai ishte “jashtëzakonisht i dehur” në Carlton Club, një vendstrehim vetëm për anëtarët e Partisë Konservatore.

Ndonëse dha dorëheqjen si nënkryetar, Pinçer është ende deputet, gjë që ka ndezur thirrjet për përjashtimin e tij nga partia dhe një hetim të brendshëm.

“Konservatorët nuk mund të injorojnë një sulm të mundshëm seksual”, shkroi në Twitter Angela Rayner, nënkryetare e Partisë Laburiste të opozitës, duke kritikuar një “degradim total të standarteve të jetës publike” nën partinë në pushtet.

Duke folur më 27 qershor në një samit të G7-ës në Gjermani, Johnson hodhi poshtë pyetjet rreth çështjeve politike në vend, duke përfshirë një goditje të dyfishtë të zgjedhjeve të brendshme dhe pakënaqësi midis deputetëve konservatorë.

“Detyra e qeverisë është të vazhdojë me qeverisjen dhe t’i rezistojë krizave, jo të flasim individualisht për secilin,” tha ai.

Rasti i Pincher është i fundit në një seri skandalesh seksuale që trondit Partinë Konservatore që nga prilli.

Një deputet konservator i paidentifikuar u akuzua për përdhunim në maj, disa ditë pasi Imran Ahmad Khan dha dorëheqjen si deputet pas një dënimi për sulm seksual.

Në prill, ish-deputeti Neil Parish dha dorëheqjen pasi shikoi pornografi në parlament, ndërsa deputeti David Warburton është pezulluar përkohësisht në pritje të rezultatit të një hetimi për akuza të shumta për ngacmime seksuale.

Ka pasur gjithashtu pyetje mbi raportet se si sekretari i jashtëm, Johnson u përpoq t’i jepte të dashurës së tij të atëhershme Carrie Johnson, e cila tani është gruaja e tij, një punë të lartë në ministrinë e tij në 2018.

Raporti i tyre u publikua për herë të parë në The Times më 18 qershor, duke pretenduar se Johnson u ndalua nga kolegët pasi ata zbuluan lidhjen e tyre, ndërsa ai më vonë u tërhoq nga vendimi i tij.

Qeveria aktuale konservatore është tronditur gjithashtu nga skandalet që rrethojnë ‘festat e shthurura’ në Downing Street gjatë bllokimeve të Coronavirus-it.