Si veproni kur jeni xhelozë, sipas shenjës së horoskopit

Xhelozët janë shqetësues për të tjerët, por edhe mundim për veten e tyre. Ndërsa të gjitha shenjat e zodiakut janë njësoj të afta të përjetojnë zili, shprehja e kësaj ndjenje ndryshon nga arketipi astrologjik në arketip. Që në fillim, sinonimet e zilisë sugjeronin posesivitet dhe dyshim dhe nënkuptonte se personi në fjalë po e shikonte tjetrin me keqdashje dhe jo me admirim. Por çfarw e bwn çdo shenjw xheloze dhe si reagon?

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Të gjitha gjërat, madje dhe veçanërisht zilia janë burim konkurrence për kontigjentin e Dashit. Në përgjigje të xhelozisë ata dyfishojnë ‘ndeshjen’, duke u përpjekur të sigurojnë dashurinë ‘me forcw’ ose duke ju prishuur ditën duke ju kujtuar se sa lehtë mund të zëvendësoheni.

DEMI (20 Prill – 20 Maj)

Demi do të përballet me ferrin e përjetshëm nëse ndihet sikur po përpiqeni t’i nxisni drejt xhelozisë. Si sundimtarët e shtëpisë së dytë të vlerave dhe zotërimeve, ata mendojnë se gjithçka dhe kushdo që ata duan u përket atyre dhe nëse ju përmbysni sigurinë e kësaj ndjenje, ata do t’ju ndëshkojnë duke u kthyer në akull për ju.

BINJAKËT (21 maj – 20 qershor)

Një Binjak nuk do të përballet kurrë me xhelozinë dhe do të qeshë me çdo sugjerim se ata mund të kujdesen aq sa duhet për t’u kërcënuar nga të vegjëlit e tyre. Sado ekstreme që të jenë, ata do të gjejnë mënyra për të ulur verbalisht konkurrencën duke vënë në dukje të metat, duke bërë shaka etj.

GAFORRJA (21 qershor – 22 korrik)

Ashtu si simboli i tyre anashkalues, Gaforret nuk adresojnë drejtpërdrejt asgjë, duke përfshirë dhe ndoshta veçanërisht zilinë. Në vend të kësaj, ata gradualisht do të grumbullojnë prova dhe pakënaqësi dhe kur më së paku pritet, të gjitha ndjenjat dhe frika do të çlirohen në një vërshim inati, lotësh dhe lëndimesh të grumbulluara.

Luani (23 korrik – 22 gusht)

Një Luan xheloz jeton midis ndjenjave të mëposhtme; “Do të doja që i dashuri im të më donte më shumë” dhe “Unë jam një thesar i madh dhe është blasfemi që dikush të denjohet të më trajtojë si një mall i lirë”. Shpesh, zilia nxit fantazitë e hakmarrjes në kontigjentin e Luanit.

VIRGJËRESHA (23 gusht – 22 shtator)

Virgjëreshat këmbëngulin të paraqesin një pamje qetësie, kontrolli të llogaritur dhe shkëputjeje të matur në çdo kohë, por xhelozia përmbys aftësinë për të ruajtur këtë fasadë. Ata e marrin zilinë si një fyerje dhe konfirmim të rrëfimit negativ për veten e tyre.Ata do shpërthejnë në një stuhi kritikash, me analizat dhe skenarët e rasteve më të këqia të imagjinuara. Qetësimi dhe kërkimi i faljes nuk mund t’i kthejë ata.

PESHORJA (23 shtator – 22 tetor)

Peshorja, e përfaqësuar nga peshorja dhe ekuilibrat, është shenja e partneritetit. Megjithatë, kur bëhet fjalë për zili, nuk ka barazi me këtë pjesë.

Flirtët e pamëshirshëm dhe lajkatarët e paturpshëm ruajnë sharmin e tyre, ata nuk do të tolerojnë të njëjtën sjellje nga një tjetër, përveç nëse është pjesë e një skenari më të madh të luajtjes së rolit.

AKREPI (23 tetor – 21 nëntor)

Kjo është paksa e diskutueshme pasi Akrepi jeton në një gjendje të përhershme dyshimi dhe xhelozie, kjo e fundit kur e duan tepër dikë. Këta nuk zemërohen, por gërmojnë për të kërkuar prova, që frika e tyre për tradhti të vërtetohet, ose jo?

SHIGJETARI (22 nëntor – 21 dhjetor)

Njerëzit e Shigjetarit janë tipat e lirë të dashurisë që mbështesin idenë se xhelozia është një nënprodukt i shtrëngimeve të paqëndrueshme të monogamisë dhe kapitalizmit. Kjo vlen kur ata i bëjnë të tjerët ziliqarë dhe bëhet absolutisht i pavlefshëm kur vendosen në rolin e konkurrentit romantik. Si parim udhëzues, liria do të thotë liri për ta dhe besnikëri absolute për të gjithë të tjerët.

BRICJAPI (22 dhjetor – 19 janar)

Bricjapët strehojnë një kompleks të palëkundur superioriteti që i shtyn ata ta shohin xhelozinë si një ndjekje plebejane dhe që nuk ia vlen të shqetësohet.

UJORI (20 janar – 18 shkurt)

Ujorët kanë një strategji interesante për të menaxhuar zilinë dhe është të minimizojnë, minimizojnë, minimizojnë. Ata e paraqesin ndaj kujtdo që po dërgon sinjalin e xhelozisë në sistemin e tyre nervor qendror.

PESHQIT (19 shkurt – 20 mars)

Kur bëhen xhelozë, njerëzit e Peshqve kalojnë shpejt nga krijesat e mira në bisha. Më i miri prej tyre e merr zilinë si një ftesë për konkurs, kush do fitojë?