Si u vra i riu nga policia e Michigan

Departamenti i Policisë Grand Rapids në Michigan publikoi të mërkurën disa video të të shtënave vdekjeprurëse nga policia ndaj një burri me ngjyrë gjatë një ndalim trafiku.

Videot, nga një kamerë e veshur me trup, një kamer në makinë, një celular dhe një sistem mbikëqyrjeje në shtëpi, tregojnë momentet e fundit të jetës së Patrick Lyoya.

I riu 26-vjeçar, u vra në mëngjesin e 4 prillit.

Videot tregojnë ndërveprimin e tij fillestar me oficerin që e tërhoqi atë, të shtënat fatale dhe momentet pasi trupi i tij duket se po çalon në lëndinën e përparme të një shtëpie.

Videoja e kamerës nga makina e oficerit tregon Lyoya që tërhiqet në një lagje banimi në një mëngjes me shi me oficerin që ndalon pas tij. Oficeri nuk është identifikuar publikisht.

Pasi Patick është shtrirë nga oficeri, ai e ka qëlluar të riun pas koke ndërsa ishte me fytyrë përdhe.

Oficeri që qëlloi Lyoya është në pushim të paguar dhe i është hequr pushteti policor në pritje të hetimit.