Si të ulni stresin dhe të përmirësoni shëndetin e mendjes në moshën 40+

Kalimi në moshën e mesme shkakton stres më vete dhe për këtë nuk ka dyshim. Ajo që dimë gjithashtu është se stresi dëmton shëndetin dhe çdo aspekt tjetër të jetës tonë. Nga ana tjetër, një dozë tepër e vogël stresi mund të jetë pozitiv pasi na mban të motivuar dhe në kërkim të zgjidhjeve për gjërat që duam.

Stresi bëhet negativ kur ne vazhdimisht përballemi me sfida, pa ndjenja lehtësimi. Stresi shkakton tension në trup, shkakton një sërë problemesh fizike si dhimbje të kokës, shqetësime në stomak, presion të lartë të gjakut, dhimbje kraharori dhe probleme me gjumin.

Për gratë mbi 40 vjeç, efektet e stresit kronik janë të komplikuara. Trupi nuk është më aq elastik sa dikur, kështu që ka nevojë për mirëmbajtje më të mirë dhe një mënyrë jetese më të shëndetshme.

Për më pak stres dhe lumturi, nuk do të thotë të kesh më shumë para dhe objekte materiale.,

Profesori i psikiatrisë në Universitetin e Wisconsin-Madison Charles Raison thotë se lumturia dhe më pak stres kanë të bëjnë me veprimet pozitive, shëndet të mië, marrëdhënie të mira dhe ndjenja optizmizmi.

Si të reduktoni stresin dhe të arrini ekuilibrin emocional?

Stërvituni rregullisht– Ushtrimi redukton stresin, përmirëson disponimin dhe rrit shëndetin e përgjithshëm. Gjithashtu ju ndihmon të flini më mirë.

-Ndërtoni një sistem mbështetës- Për disa njerëz, përfshirja me një komuniteti fetar ndihmon në uljen e stresit. Për të tjerët mund të jetë regjistrimi në një kurs noti apo diçka tjetër që ju pëlqen. Gjithashtu, miqësitë solide ju ndihmojnë të ndjeni ngrohtësi, siguri dhe ndërlidhje sociale.

-Mbani një qëndrim pozitiv- Mendoni gjëra pozitive dhe lexoni vetëm lajme të mira apo kuriozitete.

-Hiqni dorë nga negativiteti- Pranoni se ka gjëra që nuk mund t’i kontrolloni.

-Jini të sigurt- Në vend që të jeni të zemëruar, mbrojtës ose pasiv, pohoni ndjenjat, opinionet ose bindjet tuaja.

-Gjeni mënyra për t’u çlodhur. Mësoni të meditoni. Provoni një aplikacion relaksimi. Dëgjoni muzikën e mrekullueshme të kompozitorëve klasikë.

-Zhvilloni interesa të reja- Të kesh ndjenjën e aventurës mund t’ju ndihmojë të reduktoni stresin.

-Përshtatuni me ëndrrat tuaja- Gjeni gjëra për t’u pasionuar. Gjeni një hobi. Bëhuni krijues!

-Pushoni dhe flini mjaftueshëm. Kur jeni nën stres, trupit tuaj i duhet kohë për t’u rikuperuar. Jepini pjesën tjetër që i nevojitet.

-Hani ushqime të shëndetshme, të balancuara- Trupi juaj ka nevojë për ushqim të mirë për të luftuar efektet e stresit. Gjithashtu, mos u mbështetni te alkooli për të qetësuar ankthin tuaj.

– Bëhu vullnetar- Kur angazhohesh për të ndihmuar të tjerët, gjej qëllimin. Ju e largoni fokusin nga vetja, por arrini një ndjenjë të dobishmërisë.

Mos lejoni që një botë plot tension t’ju ‘pushtojë’. Merrni pak kohë, praktikoni disa nga këto këshilla dhe shijojeni jetën, fundja në mënyrën tuaj.

Ç’duhet të dini për diagnozën e kancerit të gjirit tek gratë 40-vjeçare

Pesë këshilla si të ndaloni rënien e flokëve në moshën +40

 

5 ushqime që ndihmojnë në ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak

Si të ruani shëndetin e Zemrës në moshën 40+

*Tibo News