Si të përmirësoni gjumin dhe të keni më shumë energji në moshën +40

Nëse shkoni në një dyqan do të shihni në mori me vitamina, produkte dhe suplemente të tjera të shpallura si nxitës të energjisë.

Disa madje i shtohen pijeve joalkoolike dhe ushqimeve të tjera. Por ka pak ose aspak prova shkencore që përforcuesit e energjisë në të vërtetë funksionojnë. Fatmirësisht, ka gjëra që mund të bëni për të rritur nivelet tuaja të energjisë natyrore dhe të përmirësoni gjumin në moshën 40+

Merrni në konsideratë këto nëntë sugjerime nga ekspertët:

Kontrolloni stresin

Emocionet e shkaktuara nga stresi konsumojnë sasi të mëdha energjie. Biseda me një mik ose të afërm, bashkimi me një grup mbështetës ose vizita te një psikoterapist mund të ndihmojë në shpërndarjen e stresit. Terapitë e relaksimit si meditimi, vetëhipnoza, joga dhe tai chi janë gjithashtu mjete efektive për reduktimin e stresit.

Lehtësoni ngarkesën tuaj në punë

Një nga arsyet kryesore të lodhjes është puna e tepërt. Puna e tepërt mund të përfshijë detyrime profesionale, familjare dhe sociale. Përpiquni të thjeshtoni listën tuaj të aktiviteteve. Vendosni prioritetet tuaja për sa i përket detyrave më të rëndësishme. Zvogëloni ato që janë më pak të rëndësishme. Konsideroni të kërkoni ndihmë shtesë në punë, nëse është e nevojshme.

Ushtrimet

Ushtrimi pothuajse garanton gjumë më të mirë. Gjithashtu u jep qelizave tuaja më shumë energji për të djegur dhe qarkullon oksigjen. Dhe stërvitja mund të çojë në nivele më të larta të dopaminës në tru, gjë që ndihmon në ngritjen e humorit. Kur ecni, rritni ritmin periodikisht për të marrë përfitime shtesë shëndetësore.

Shmangni duhanin

Ju e dini se pirja e duhanit kërcënon shëndetin tuaj. Por ju mund të mos e dini se pirja e duhanit në fakt largon energjinë tuaj duke shkaktuar pagjumësi. Nikotina në duhan është një stimulues, kështu që përshpejton rrahjet e zemrës, rrit presionin e gjakut dhe stimulon aktivitetin e valëve të trurit të lidhur me zgjimin, duke e bërë më të vështirë të biesh në gjumë.

Kufizoni gjumin tuaj

Nëse mendoni se mund të jeni të privuar nga gjumi, përpiquni të flini më pak. Kjo këshillë mund të tingëllojë e çuditshme, por përcaktimi se sa gjumë ju nevojitet në të vërtetë mund të zvogëlojë kohën që kaloni në shtrat duke mos fjetur. Ky proces e bën më të lehtë të biesh në gjumë dhe promovon gjumë më të qetë në planin afatgjatë.

 Ja se si:

Shmangni dremitjen gjatë ditës.

Natën e parë, shkoni në shtrat më vonë se normalisht dhe flini vetëm katër orë.

Nëse mendoni se keni fjetur mirë gjatë asaj periudhe katër-orëshe, shtoni 15-30 minuta të tjera gjumë natën tjetër.

Për sa kohë që jeni duke fjetur mirë gjatë gjithë kohës që jeni në shtrat, vazhdoni ngadalë të shtoni gjumin në netët e njëpasnjëshme.

Konsumoni për energji

Konsumimi i ushqimeve me një indeks të ulët glicemik – sheqernat e të cilave përthithen ngadalë – mund t’ju ndihmojë të shmangni vonesën në energji që zakonisht ndodh pas ngrënies së sheqernave të përthithur shpejt ose niseshtesë së rafinuar. Ushqimet me një indeks të ulët glicemik përfshijnë drithërat, perimet me shumë fibra, arrat dhe vajrat e shëndetshëm si vaji i ullirit. Në përgjithësi, ushqimet me karbohidrate të larta kanë indekset më të larta të glicemisë. Proteinat dhe yndyrnat kanë indeks glicemik që është afër zeros.

Përdorni kafeinën në avantazhin tuaj

Kafeina ndihmon në rritjen e vigjilencës, kështu që pirja e një filxhani kafe mund t’ju ndihmojë të mprehni mendjen tuaj. Por për të marrë efektet energjike të kafeinës, duhet ta përdorni me maturi. Mund të shkaktojë pagjumësi, veçanërisht kur konsumohet në sasi të mëdha ose pas orës 14:00.

Kufizoni alkoolin

Një nga mbrojtjet më të mira është të shmangni pirjen e alkoolit në drekë. Efekti qetësues i alkoolit është veçanërisht i fortë në mesditë. Në mënyrë të ngjashme, shmangni një koktej të orës pesë nëse dëshironi të keni energji në mbrëmje. Nëse do të pini, bëjeni këtë me moderim në një kohë kur nuk e keni problem që energjia juaj të pakësohet.

Pini ujë

Nuk është një pije sportive e kushtueshme. Është ujë. Nëse trupi juaj ka mungesë të lëngjeve, një nga shenjat e para është ndjenja e lodhjes.

*TiboNews