Si India blen naftë ruse dhe mbetet mike e SHBA-së?

Çfarë ndryshimi bëjnë disa javë. Vetëm muajin e kaluar India po kundërshtonte Perëndimin për marrëdhëniet e saj me Rusinë.

Jo vetëm që vendi i Azisë Jugore refuzoi të dënonte sulmin brutal të Moskës ndaj Ukrainës, por blerjet e saj të naftës ruse me zbritje, thanë kritikët, po fluturonin përballë sanksioneve që synonin të gjymtonin financat e Kremlinit.

Dhe Shtëpia e Bardhë po e bënte të qartë pakënaqësinë e saj, duke e quajtur New Delhi-n “disi të lëkundur” dhe duke folur për “zhgënjimin” e tij.

Megjithatë, qëndrimi i Indisë ndaj Ukrainës mbetet kryesisht i njëjtë. Ajo është ende duke blerë naftë të lirë ruse, në fakt, ka blerë pothuajse aq shumë në muajt e parë të 2022 sa ka blerë në të gjithë vitin 2021 dhe mbetet e qetë ndaj pushtimit të Moskës. Deri më 7 prill, ajo abstenoi nga një votim i OKB-së për pezullimin e Rusisë nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut.

India, thonë analistët, sapo i mësoi Perëndimit një masterklasë në diplomacinë ndërkombëtare.

Me Indinë jetike për përpjekjet e SHBA-së për të kundërshtuar ngritjen e Kinës, e parë nga SHBA si një kërcënim potencial edhe më i madh për paqen botërore sesa Rusia, Perëndimit i duhej ‘të kafshonte gjuhën e tij’.

Pse India është jetike për SHBA-në?

Si New Delhi, ashtu edhe Uashingtoni po bëhen gjithnjë e më të shqetësuar për fuqinë ushtarake në rritje të Kinës, pretendimet e saj agresive territoriale në tokë dhe në det dhe ndikimin e saj ekonomik në rritje mbi fqinjët e saj më të vegjël.

Nën presidentin Xi Jinping, ushtria e Kinës është rritur në fushën e marinës më të madhe në botë, avionëve luftarakë të avancuar teknologjikisht dhe një arsenal në rritje të armëve bërthamore.

Një pjesë e planit të Uashingtonit për të kundërshtuar këtë qëndron në përfshirjen e Indisë, së bashku me SHBA-në, Japoninë dhe Australinë, në grupimin gjithnjë e më aktiv të sigurisë të njohur si Quad.

Ndërkohë, India ka shqetësimet e veta me Kinën. Të dy vendet janë përfshirë në një përplasje ushtarake përgjatë kufirit të tyre të përbashkët Himalayan që ka marrë dhjetëra jetë në dy vitet e fundit. Dhe, në një ironi që nuk do të ketë humbur në Uashington, India mbështetet shumë në armët ruse për të pajisur ushtrinë e saj.

Shqetësimet e përbashkëta mbi agresionin kinez u bënë të qarta pas takimit Biden-Modi, kur Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së, Lloyd Austin paralajmëroi se Kina po kërkonte “të rimodelonte rajonin dhe sistemin ndërkombëtar” dhe tha se SHBA dhe India “kishin identifikuar mundësi të reja për të zgjatur operacionin”.

Ishte një shenjë se, pavarësisht nga mosmarrëveshjet e tyre për Ukrainën, të dy vendet kishin një “kuptim të thellë të pozicioneve të njëri-tjetrit”.

Bërtet për Kinën, hesht në Indi

Këto shqetësime ndihmojnë për të shpjeguar pse Uashingtoni vazhdon të kritikojë heshtjen e Kinës ndaj veprimeve të Rusisë në Ukrainë, edhe pse ajo hesht ndaj Indisë.

Sipërfaqësisht, të paktën, India dhe Kina duket se kanë qëndrime të ngjashme për luftën në Ukrainë. Të dy e kanë pozicionuar veten si shikues neutralë, në vend të kundërshtarëve të zëshëm, të dy kanë bërë thirrje për paqe dhe të dy kanë refuzuar të dënojnë pushtimin drejtpërdrejt.

Dhe të dyja kanë marrëdhënie strategjike me Rusinë.

Presidenti kinez Xi Jinping dhe lideri rus Vladimir Putin deklaruan në shkurt se marrëdhënia e tyre “nuk kishte kufij”, ndërsa sipas disa vlerësimeve India merr më shumë se 50% të pajisjeve të saj ushtarake nga Rusia.

Por këto ngjashmëri janë vetëm sipërfaqësore. Në fakt, ka “dallime të mëdha”.

Kina ka dënuar sanksionet perëndimore dhe ka fajësuar në mënyrë të përsëritur SHBA-në dhe NATO-n për konfliktin, duke ‘papagallëzuar’ pikëpamjen e Rusisë se NATO e përshpejtoi krizën duke u zgjeruar drejt lindjes. Media e saj shtetërore ka përforcuar gjithashtu pikat e bisedimeve dhe dezinformatat ruse.

Modi kishte biseduar me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, ndërsa liderët e Kinës jo. India ka qenë gjithashtu më e ashpër në kritikat e saj për krimet e supozuara të luftës ruse.

Këtë muaj, ambasadori i Indisë në Kombet e Bashkuara i quajti vrasjet e civilëve në Bucha “thellësisht shqetësuese”, duke i dënuar ato dhe duke bërë thirrje për një hetim të hapur.

Ambasadori kinez Zhang Jun, nga ana tjetër, tha se vdekjet ishin “thellësisht shqetësuese”, por ndaloi së ngarkuari fajin dhe u bëri thirrje “të gjitha palëve” që “të shmangin akuzat e pabaza”.

Në mënyrë domethënëse, pas bisedimeve Biden-Modi, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken vuri në dukje dënimin e Indisë për “vrasjen e civilëve në Ukrainë” dhe ofrimin e saj të “ndihmës humanitare për popullin e Ukrainës”.

Një marrëdhënie e ndërlikuar

SHBA mund të jetë gjithashtu duke pranuar se marrëdhëniet e Indisë me Rusinë kanë ndjekur historikisht një kurs shumë të ndryshëm nga ai i Perëndimit. Blinken vuri në dukje se lidhjet e Indisë me Rusinë ishin “zhvilluar gjatë dekadave, në një kohë kur Shtetet e Bashkuara nuk ishin në gjendje të ishin partnere të Indisë”.

Kjo dukej të ishte një referencë për Luftën e Ftohtë midis SHBA dhe BRSS, gjatë së cilës India ishte zyrtarisht e paangazhuar. Megjithatë, India filloi të anonte drejt BRSS në vitet 1970 kur SHBA filloi të ofronte ndihmë ushtarake dhe financiare për fqinjin e saj, Pakistanin.

Kjo ishte kur Rusia filloi të ofrojë armë për Indinë dhe India mbetet shumë e varur nga Rusia për pajisje ushtarake edhe sot e kësaj dite.

Në vitin 2018, India nënshkroi një marrëveshje armësh prej 5 miliardë dollarësh me Rusinë për një sistem raketash të mbrojtjes ajrore, pavarësisht se marrëveshja potencialisht e vendos atë në pikëpyetje të Aktit të Uashingtonit për Kundërshtimin e Kundërshtarëve të Amerikës Përmes Sanksioneve, një ligj federal i miratuar në 2017 i cili vendosi sanksione të reja ndaj Iranit dhe Rusisë dhe Koreja e Veriut.

Varësia e Indisë nga armët ruse kufizon aftësinë e saj për të denoncuar veprimet e Moskës në Ukrainë. Kur Putin vizitoi Delhi dhjetorin e kaluar, Modi madje e quajti Putinin një “mik të dashur”.

‘Të mashtruar nga të gjitha anët’

E gjithë kjo ka çuar në një pozicion në të cilin India është “tërhequr nga të gjitha palët”.

Moska mbetet në krah dhe mbetet e prirur t’i shesë Indisë naftë me zbritje. Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov madje u takua me homologun e tij në Delhi këtë muaj dhe lavdëroi Indinë që nuk e shikon luftën e Ukrainës “në një mënyrë të njëanshme”.

Dhe në anën tjetër është edhe Perëndimi, lidhjet me të cilat janë rritur gjithnjë e më shumë që nga zgjedhja e Modit në 2014. Tregtia vjetore Indi-SHBA është më shumë se 110 miliardë dollarë, krahasuar me tregtinë e Indisë me Rusinë, e cila arrin në rreth 8 miliardë dollarë. Vitet e fundit, India është bërë gjithashtu një klient i madh për pajisjet ushtarake amerikane.

Megjithatë, në takimin e Bidenit me Modin mbeti një aluzion shqetësimi. Presidenti i SHBA-së i kërkoi homologut të tij indian që të mos rrisë përdorimin e naftës ruse nga vendi i tij, në vend të kësaj t’i ofrojë ndihmë për të blerë naftë nga diku tjetër. India, e cila importon 80% të nevojave të saj për naftë, nuk merr më shumë se 3% nga Rusia.

Pra, duket se India ka arritur të bëjë një akt balancues mbresëlënës.

*Përkthyer dhe përshtatur nga TiboNews