Si është situata aktuale e zjarreve nëpër Evropë?

Megjithëse temperaturat janë ulur në Francë dhe Britani të Madhe, zjarrfikësit janë ende duke luftuar flakët në Greqi, Spanjë dhe Itali.

Zjarret në jugperëndim të Francës, të goditur keq, kanë nisur të vihen nën kontroll.

Dhe ndërsa vala e të nxehtit lëviz në veri-lindje, nivelet e ulëta të ujit po pengojnë transportin në lumenj në Gjermani.

Valët e të nxehtit janë bërë më të shpeshta, më intensive dhe zgjasin më gjatë për shkak të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit. Bota tashmë është ngrohur me rreth 1.1°C që nga fillimi i epokës industriale dhe temperaturat do të vazhdojnë të rriten nëse qeveritë në mbarë botën nuk bëjnë shkurtime të mëdha të emetimeve.

Më shumë se 1000 vdekje erdhën si pasojë e temperaturave jashtëzakonisht të larta në Portugali, ndërsa në Spanjë janë të paktën 500.

Në Greqi, zjarrfikësit po shuanin një zjarr në malin Penteli, në veri-lindje të kryeqytetit Athinë.

Në qytetin e afërt të Pallinit, punonjësit e energjisë elektrike shtetërore po përpiqeshin të hiqnin shtyllat e djegura.

Helikopterët e zjarrfikësve po hidhnin ujë, njëri pas tjetrit. Erërat mbi 80 km/h (49 mph) e kanë bërë më të vështirë kontrollin e zjarrit.

Pothuajse të gjithë transportuesit e ujit në rajon janë vendosur. Shërbimi zjarrfikës i Greqisë tha se pritej mbështetje shtesë nga rajone të tjera.

Qindra njerëz janë evakuuar nga zonat përreth, duke përfshirë Gerakasin lindor, ku jetojnë rreth 30,000 njerëz. Një spital pediatrik dhe Observatori Kombëtar i Athinës janë liruar gjithashtu.

Franca ka pasur disa nga zjarret më të rënda, veçanërisht në rajonin jugperëndimor të Gironde, megjithëse kushtet për t’i trajtuar ato janë përmirësuar. Temperaturat ranë nga 40°C të martën në mes të viteve 20 të mërkurën.

“Kushtet janë të favorshme” për të trajtuar flakët, tha kryetari i bashkisë së La Teste-de-Buch, një nga zonat e prekura në Gironde. Patrick Davet shtoi se ishte e nevojshme të qëndronte “i përulur” pasi kushtet mund të ndryshonin.

Duke vizituar ekuipazhet e zjarrfikësve në Gironde, presidenti francez Emmanuel Macron tha se ndryshimi i klimës, i cili po çon në më shumë zjarre, do ta detyronte BE-në të marrë “vendime strukturore”.

Përpara mbërritjes së tij, një zjarrfikës tha se mendonte se Franca nuk ishte përgatitur mirë. Ndërsa ai e kuptoi se avionët e nevojshëm ishin shumë të shtrenjtë, zjarre të ngjashme do të ndodhnin në të ardhmen dhe Franca duhej të investonte, tha zjarrfikësi i paidentifikuar.

Spanja gjithashtu është duke luftuar me zjarre të shumta.

Megjithëse një zjarr në provincën qendrore të Zamora është vënë nën kontroll, sipas qeverisë lokale, dy zjarre të mëdha janë ende jashtë kontrollit në rajonin veriperëndimor të Galicisë. Një zjarr në vargun malor Gredos po përhapet gjithashtu në lindje drejt rajonit të Madridit.

Rreth 5,600 hektarë tokë janë djegur gjithashtu në rajonin veri-lindor të Aragonit.

Në Portugali, rreth 900 zjarrfikës po luftonin dy zjarre aktive në veriun e largët të vendit.

Zjarret e mëdha kanë përfshirë edhe Italinë ditët e fundit, duke bërë që vendi të vihet në alarmin më të lartë të valës së të nxehtit për të enjten. Infrastruktura italiane gjithashtu është prekur rëndë, me mbylljen e përkohshme të një rruge kryesore hekurudhore midis Romës dhe Firences, raportojnë mediat italiane.

Ndërsa vala e të nxehtit lëviz drejt veri-lindjes, disa pjesë të Gjermanisë kanë regjistruar 38 gradë Celsius të mërkurën, sipas shërbimit të saj kombëtar të motit.

Pavarësisht temperaturave të nxehta, parashikohen reshje të dendura shiu, erëra të forta me shpejtësi rreth 100 km/h, madje edhe breshër.

Bubullima priten edhe në Belgjikë.

Të mërkurën, Suedia regjistroi ditën e saj më të nxehtë të vitit, me temperaturat në jugperëndim që arritën në 32 gradë Celsius.