“Shumë netë kam fjetur me barkun bosh”

I rritur në varfëri si djali i emigrantëve nga Haiti në Miami, Jason Derulo nuk ishte gjithmonë i sigurt se kur do të ishte vakti i tij i ardhshëm.

“Kam shkuar në shtrat i uritur shumë netë,” rrëfeu Derulo, tashmë 33, në intervistën për The Post, duke shtuar: “Por gjithashtu, uria ishte ajo që më shtyu të ecja përpara.”

Vite përpara se të arrinte numrin 1 me këngën e tij debutuese “Whatcha Say” në vitin 2009, ai ishte i vendosur të ishte një yll i popit dhe të punonte shumë për të arritur ëndrrat e tij.

“Unë mendoj se është më e lehtë të jesh i uritur ndërsa je i uritur, pra mendoj se është më e vështirë të kesh atë uri kur ke një lugë argjendi në dorë”.

Këngëtari, aktori dhe sipërmarrësi ndan sekretet e tij të suksesit në librin e tij të ri “Sing Your Name Out Loud: 15 Rules for Living Your Dream” (HarperOne), që u lancua të martën.

Pjesërisht, pjesë për vetë-ndihmë dhe pjesërisht kujtime, është një manifestim personal i mësimeve që ia ndryshuan jetën dhe që e çuan atë nga rrugët e Majamit në lartësitë e suksesshme të “Wiggle”, “Talk Dirty” dhe “Savage Love”.

Për Derulon, gjithçka filloi me ëndrrat e mëdha dhe duke i thënë ato me zë të lartë. Edhe kur nëna e tij i thoshte të pastronte dhomën e tij që të mos rritej me idenë për të mbajtur një shtëpi të çrregullt, ai tashmë po shfaqte një të ardhme të pasur dhe të famshme në muzikë.

I thashë, seriozisht, ‘Nuk do ta pastroj kurrë shtëpinë time. Unë do të punësoj njerëz për këtë”, kujton ai në parathënien e librit.

“Ndjehem sikur shumë njerëz po braktisin ëndrrat e tyre. Njerëzit rreth tyre, ju e dini, e urrejnë faktin që ata kanë ëndrra kaq të mëdha. Por, duke qenë vetë një ëndërrimtar, mendoj se është e rëndësishme të … jetosh jetën tënde më të suksesshme.”

Derulo zbërthen pesë nga 15 rregullat e tij për të jetuar ëndrrën.

1. Pengesat janë mundësi.

Në vitin 2012, ai theu qafën në një aksident gjatë provave të turneut.

“Kjo mund të kishte përfunduar lehtësisht të gjithë karrierën time,” tha ai. “Por unë e përdora atë kohë rikuperimi për t’u rikthyer dhe përfundova duke bërë albumin tim më të suksesshëm Tattoos” të 2014-ës në krahasim me zhytjen në mjerimin tim.”

2. Suksesi jepet me qira. Ju nuk do ta shlyeni kurrë.

Ne thjesht nuk mund të jemi në krye dhe të mos punojmë, tha ai. “Në momentin që filloni të “rrëshqisnj”, është dikush më i ri, më i uritur që po përpiqet të të zërë vendin, kështu që duhet të vazhdosh me të njëjtin intensitet.”

3. Respektoni “kosheren”. Bashkë-pilotët tuaj janë po aq të rëndësishëm sa edhe destinacioni.

“Për fat,” tha Derulo, “Unë kam lindur në kosheren time dhe punoj me vëllain tim dhe po punoj me rreth katër ose pesë kushërinjtë e mi. Njëri është menaxheri im i turneut, njëri është stilisti im, njëri është asistenti im, njëri është bashkë-shkrimtari im. Është vërtet shpërblyese të punosh me familjen. Unë thjesht i respektoj ata shumë, sepse është një lojë e vështirë atje jashtë”.

4. Punoni më shumë në atë që është më e lehtë për ju sesa të bëni diçka që nuk e keni pasion dhe të mbeteni mesatar.

5. Zgjidhni konkurrencën tuaj – dhe vazhdoni të ngjisni shkallët.

“Mendoj se është e rëndësishme të jesh aq i çmendur, aq i çuditshëm dhe aq delirant sa mund të jesh, sepse nëse thjesht po përpiqesh të konkurrosh me njerëzit rreth teje, ka shumë mundësi që nuk do t’ia dalësh.”