Shuhet nga jeta aktori i Battlestar Galactica

Aktori Terry Carter, i njohur për rolet e tij si kolonel Tigh në serialin origjinal Battlestar, “vdiq i qetë” në moshën 95-vjeçare në shtëpinë e tij në New York mbrëmjen e së martës.

Aktori amerikan, ka luajtur në shfaqjet televizive të viteve 1970, duke përfshirë Battlestar Galactica dhe McCloud.

Ai ishte më i njohur për rolet e tij si kolonel Tigh në serialin origjinal Battlestar Galactica dhe rreshter Joe Broadhurst në McCloud.

Gjatë karrierës së tij prej dekadash ai u pa të thyente barrierat, duke përfshirë në vitin 1956 duke u bërë një nga aktorët e parë me ngjyrë që u bë një sitcom i rregullt televiziv, duke luajtur Private Sugarman në The Phil Silvers Show.

Roli i tij i parë i madh në Hollivud ishte roli i Detektivit Max Jaffie në hitin Company Of Killers të vitit 1970, përpara portretizimit të tij të rreshterit Joe Broadhurst në serialin dramë të policisë amerikane McCloud, i cili u shfaq nga 1970 deri në 1977.