Shpërthimet tronditin Kievin, ndërsa beteja ashpërsohet në lindje

Një numër shpërthimesh tronditën pjesë të Kievit herët të dielën në sulmin e parë në kryeqytetin e Ukrainës për javë të tëra.

Shumë tymi i zi mund të shikohej mbi qytet. Rusia thotë se goditi tanket e furnizuara nga vendet evropiane. Të paktën një person u raportua i plagosur.

Qyteti është kursyer kryesisht në muajt e fundit pasi forcat ruse përqendrojnë sulmet në rajonin Donbas të Ukrainës lindore.

Disa nga luftimet më të ashpra janë aktualisht në qytetin e Severodonetsk.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha se situata atje mbeti “jashtëzakonisht e vështirë” me luftimet që zhvillohen rrugë më rrugë.

Marrja e qytetit do t’i dorëzonte rajonin e Luhanskut forcave ruse dhe aleatëve të tyre lokalë separatistë, të cilët gjithashtu kontrollojnë pjesën më të madhe të Donetskut fqinj.

Severodonetsk dhe qytete të tjera në rajonet lindore po goditeshin nga “sulme të vazhdueshme ajrore, artileri dhe raketa”, por forcat ukrainase po mbanin terrenin e tyre, tha Zelensky.

Të shtunën, guvernatori i Luhansk tha se forcat ukrainase po mbaheshin ende në Severodonetsk, por po prisnin armë precize të dhuruara nga aleatët perëndimorë.

“Sapo të kemi mjaft armë me rreze të gjatë perëndimore, ne do të largojmë artilerinë e tyre nga pozicionet tona. Dhe më pas, më besoni, këmbësoria ruse, ata thjesht do të vrapojnë,” tha Serhiy Haidai.

Luftimet tani kanë lënë pjesën më të madhe të Severodonetsk në gërmadha, por mijëra civilë janë ende të strehuar në bodrumet atje.

Guvernatori Haidai tha se forcat ruse po hidhnin në erë ura në lumë për të parandaluar që Ukraina të sillte përforcime ushtarake dhe të dërgonte ndihma për civilët.

Dhjetëra mijëra njerëz janë vrarë dhe miliona janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre që kur Rusia nisi një pushtim të Ukrainës në fund të shkurtit, pavarësisht përpjekjeve diplomatike për të arritur një armëpushim.

Por korrespondentët thonë se jeta në kryeqytet ka filluar të ndihet pothuajse normale.

Megjithatë, tymi që u duk mbi Kiev këtë mëngjes ishin një kujtesë e fortë se ky është një qytet ende në luftë.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Kiltchko tha se shpërthimet kishin ndodhur vetëm në perëndim të qendrës, në rrethet Darnytskyi dhe Dniprovskyi.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se kishte përdorur raketa me rreze të gjatë preciziteti për të shënjestruar tanket e furnizuara nga vendet e Evropës Lindore.

Ndërkohë, presidenti Putin kërcënoi “do të godasë objektivat që nuk i kemi goditur më parë”, nëse vendet perëndimore furnizojnë Ukrainën me raketa me rreze më të gjatë.

Në një intervistë televizive, udhëheqësi rus tha se qëllimi për t’i dhënë Ukrainës armë të tilla duket të jetë zvarritja e konfliktit sa më gjatë të jetë e mundur.