Shpërthen një pako në Universitetin Northeastern të Bostonit

Një pako shpërtheu në kampusin e Universitetit Northeastern në Boston të martën vonë dhe kolegji tha se një anëtar i stafit pësoi lëndime të lehta.

Autoritetet thanë se një tjetër pako e dyshimtë u gjet pranë një muzeu të shquar të artit dhe FBI po ndihmon me hetimin.

Pakoja që shpërtheu ishte një nga dy që u raportuan në polici herët në mbrëmje. Skuadra e bombave të Bostonit neutralizoi një paketë të dytë pranë Muzeut të Arteve të Bukura të qytetit, i cili ndodhet në periferi të kampusit Verilindor.

Pakoja që shpërtheu pranë Holmes Hall të universitetit, e cila është shtëpia e programit të shkrimit krijues të universitetit dhe programit të tij të studimeve për gratë, gjininë dhe seksualitetin.

Autoritetet nuk pranuan të japin hollësi, por zëdhënësja e Universitetit Northeastern Shannon Nargi tha në një deklaratë se një anëtar i paidentifikuar i stafit të universitetit pësoi lëndime të lehta në dorë në shpërthim. Felipe Colon, një mbikëqyrës i policisë së Bostonit, e përshkroi më vonë të lënduarin si një burrë 45-vjeçar. Policia u mblodh në kampus pak para orës 19:30 dhe universiteti u kërkoi studentëve që ishin mbledhur për një klasë gazetarie në mbrëmje në sallë që të evakuoni ndërtesën.

Northeastern është një universitet privat në qendër të Bostonit me rreth 16,000 studentë.

Michael Davis, shefi i forcës policore të Northeastern, u tha gazetarëve se kampusi ishte i sigurt. Policia e Bostonit nuk tha nëse u gjet ndonjë pako tjetër e dyshimtë.

“Ne jemi duke monitoruar situatën në Northeastern dhe jemi gati të punojmë me universitetin dhe partnerët tanë të zbatimit të ligjit për çdo ndjekje penale që mund të zhvillohet,” tha Prokurori i Qarkut Suffolk, Kevin Hayden, duke premtuar “një hetim gjithëpërfshirës për të përcaktuar saktësisht se çfarë ka ndodhur.”

Universiteti i Harvardit dhe Instituti i Teknologjisë në Masaçusets, të dy në anën tjetër të lumit Charles që ndan Bostonin nga Kembrixhi, thanë se po rrisnin patrullimet në kampuset e tyre si një masë paraprake dhe u kërkonin studentëve dhe fakultetit të raportojnë çdo gjë të dyshimtë.

Shpërthimi shënoi një nga rreziqet e para të mëdha në Boston që nga viti 2013, kur dy bomba të vendosura pranë vijës së finishit të Maratonës së Bostonit vranë tre spektatorë dhe plagosën më shumë se 260 të tjerë.

 

*TiboNews