Shpallet qyteti më i bukur i Krishtlindjeve dhe jo pa arsye…

Destinacionet e largëta si Nju Jorku, me pemën e Krishtlindjes të Qendrës Rockefeller, do të jenë një zgjedhje për shumë njerëz, ose familjet mund të shkojnë në Lapland, ku fëmijët mund të vizitojnë Santa Claus.

Por kur bëhet fjalë për vendin më piktoresk të Krishtlindjeve në botë, nuk keni pse të udhëtoni aq larg sa mund të mendoni.

Në një studim të fundit, vlerësohet se Londra e Britanisë së Madhe zë vendin e parë.

Hulumtimi nga specialistët e pushimeve të gjata, Travelbag, analizoi hashtags në Instagram për 100 qytetet më të vlerësuara.

Me më shumë se 270,000 hashtags, Londra ishte fituese, me Nju Jorkun në vendin e dytë me 255,000.

Parisi vjen në vendin e tretë, ndërsa ata që kërkojnë një Krishtlindje pak më të ngrohtë, do të jenë të kënaqur të dëgjojnë se Dubai është i katërti.

Në krye të pesëshes është Chicago, mjedisi për filmin e preferuar të Krishtlindjeve të të gjithëve, Home Alone.

Ndërsa rrallë kemi një Krishtlindje të bardhë në Londër (për herë të fundit ra borë në Londër në ditën e Krishtlindjes në 1999), ajo mund të jetë ende shumë e përsosur gjatë pushimeve.

Dritat e Krishtlindjeve tashmë po vezullojnë në Oxford Street, dhe gjetkë, vizitorët në Covent Garden do të kënaqen me një ekspozitë me mbi 40 kambana gjigante me harqe, dhe tetë topa pasqyre rrotulluese.

Dhe, ndërsa jeni jashtë në rrugët tregtare të Londrës, mund të shkoni edhe në Hamley’s – dyqani më i vjetër i lodrave.

Kryeqyteti është gjithashtu shtëpia e disa shesheve idilike për patinazh në akull, më e famshmja prej të cilave ndodhet në oborrin e Somerset House, nën pemën ikonë të Krishtlindjes.

Renditja e plotë:

  1. London
  2. New York
  3. Paris
  4. Dubai
  5. Chicago
  6. Vienna
  7. Miami
  8. Los Angeles
  9. Melbourne
  10. Sydney