Shkon në 37 numri i viktimave nga përmbytjet në Kentaki

Numri i të vdekurve në Kentakin e goditur nga përmbytjet është rritur në 37, tha guvernatori Andy Beshear të hënën pasdite, ndërsa punonjësit e shpëtimit vazhdojnë të kërkojnë rajonin për qindra njerëz të zhdukur, të paaftë për të hyrë në zonat e mbetura të izoluara pasi ujërat përmbytën urat dhe komunitetet.

“Ne po e mbyllim ditën me më shumë lajme tronditëse nga Kentaki Lindor. Mund të konfirmojmë se numri i të vdekurve tani është rritur në 37, me shumë të tjerë ende të zhdukur,” shkroi Beshear në Twitter të hënën vonë pasdite. “Le të lutemi për këto familje dhe të bashkohemi për të mbështjellë krahët rreth bashkëkombësve tanë.”

Numri i të vdekurve mund të rritet akoma më tej, sipas zyrtarëve, me “qindra njerëz të pagjetur”, tha guvernatori në një konferencë shtypi më herët gjatë ditës në Frankfort.

Përmbytjet javën e kaluar përmbytën rrugët, shkatërruan ura dhe rrënuan shtëpi të tëra, duke zhvendosur mijëra vendas. Elektriciteti, uji dhe infrastruktura jetike u shkatërruan gjithashtu. Një pjesë e tij ende nuk është restauruar, megjithëse shërbimi celular po kthehet në disa nga zonat më të goditura të shtetit, gjë që mund t’i ndihmojë njerëzit të lidhen me të dashurit me të cilët ende nuk kanë kontaktuar

 

*TiboNews.