Shkon në 17 numri i viktimave nga të shtënat në shkollën ruse

Të paktën 17 persona, përfshirë 11 fëmijë, u vranë pasi një burrë hapi zjarr në një shkollë në Rusinë qendrore të hënën, thanë zyrtarët.

Autoritetet lokale thanë se të paktën 24 persona të tjerë u plagosën, disa në gjendje të rëndë, në sulmin në shkollën në qytetin e Izhevsk, duke e bërë atë një nga të shtënat më vdekjeprurëse në shkollë që ka pësuar Rusia. Njëzet e dy fëmijë ishin në mesin e dhjetëra të plagosurve në të shtënat.

Dy mësues dhe dy roje sigurie ishin midis të vdekurve, sipas guvernatorit të rajonit.

Policia tha se sulmuesi i dyshuar vrau veten në shkollë pas sulmit. Ata e identifikuan atë si një ish-nxënës 34-vjeçar të po të njëjtës shkollë. Komiteti Hetimor i Rusisë, i cili merret me krime të rënda, e identifikoi atë si Artyem Kazantsev dhe postoi një video ku thuhej se tregonte trupin e tij të shtrirë në një pellg gjaku në një klasë.

Motivi i sulmit ishte ende i paqartë, por komiteti tha se po hetonte “pikëpamjet e mundshme neofashiste” që kishte sulmuesi, i cili në videon e publikuar dukej se kishte veshur një bluzë me një svastikë (卐) të kuqe.

Zëdhënësi i presidentit Vladimir Putin i quajti të shtënat një “akt terrorist”.

“Presidenti Putin pikëllohet në lidhje me vdekjen e njerëzve dhe fëmijëve në shkollën ku ndodhi akti terrorist. Ai u krye nga një individ i cili, duke gjykuar nga gjithçka, i përket një organizate apo grupi neofashist,” tha Dmitry Peskov, zëdhënësi i Putinit.

Të shtënat filluan në mesditë, ndërsa fëmijët ishin në klasë. Videoja që qarkulloi në mediat ruse tregonte nxënësit të strukur nën tavolina dhe me njolla gjaku të dukshme në dysheme. Policia mbylli shkollën dhe shërbimet e urgjencës mund të shiheshin duke mbajtur barela me të plagosurit nga ndërtesa.

Sulmuesi ishte i armatosur me dy pistoleta, sipas Alexander Khinstein, kryetar i komitetit parlamentar të Rusisë për politikën e informacionit, teknologjinë dhe komunikimin.

Të shtënat në shkolla kanë qenë relativisht të rralla në Rusi, por vitet e fundit ato janë bërë gjithnjë e më të shpeshta.

Në maj të vitit 2021, një adoleshent vrau shtatë fëmijë dhe dy të rritur pasi sulmoi një shkollë në Kazan, dhe në prill të këtij viti një burrë qëlloi dy fëmijë dhe një mësuese për vdekje në një kopsht fëmijësh në rajonin e Ulyanovsk. Një student 18-vjeçar vrau 21 persona dhe plagosi dhjetëra të tjerë pasi vendosi një bombë në një kolegj politeknik në Kerç në Krimenë e pushtuar në vitin 2018.

 

*TiboNews