Shi dhe dëborë, tabela me parashikimin e motit

Sipas MeteoAlb: Vijon Shqipëria me vranësira dhe shira me intensitet të lartë në ultësirën perëndimore duke krijuar probleme të mëtejshme, ndërsa në zonat malore do të shfaqen reshjet e dëborës.

Orët e mesditës sjellin një ndërprerje të përkohëshme të reshjeve për të ri-nisur sërish gjatë pasdites ku do të ketë edhe rrebeshe shoqëruar me shkarkesa elektrike. Kjo situatë e paqëndrueshme e motit mbetet dominante deri mëngjesin e së premtes.
Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënië të lëhtë në mëngjes, por mesdita sjellë 2 gradë rënie të temperatuave në të gjithe vendin duke u luhatur nga 2°C deri në 15°C.

Era do të fryjë mesatarsisht me shpejtësi 45 km/h, nga drejtimi jugperëndimor, për pasojë në brigjet detare do të gjenerohet dallgëzim 3 ballë.

*Tibo News